W najgorszej sytuacji są te dzieci, które na kwarantannę poszły tuż przed rozpoczęciem zdalnego nauczania. 16 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 będzie zamkniętych w domach również w wigilię, a 9 maluchów z PM 15 do końca świąt.

W szkołach podstawowych na kwarantannie jest 156 uczniów. Dotyczy to szkół: SP 5 – 58, SP 8 – 11, SP 13 – 24, SP 14 – 22 i SP 16 – 43. W Szkole Podstawowej nr 2 kwarantanna lub izolacja dotyczy 2 nauczycieli.

W przedszkolach kwarantannę sanepid nałożył 130 dzieciom: Przedszkole Miejskie 14 – 30, PM 11 – 16, PM 12 – 17, PM 13 – 46, M 14 – 9 i PM 15 – 12. Do tego dochodzą pracownicy po 3 z PM 4 i PM 13.

W szkołach średnich sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. Na kwarantannie są uczniowie z czterech klas Zespołu Szkół nr 2.

W pozostałych placówkach uczniowie uczą się stacjonarnie. Od 2 tygodni z powodu koronawirusa na kwarantannie nie byli zamknięci uczniowie z Zespołu Szkół nr 1.

Zgodnie z rozporządzeniem do szkoły mogą przychodzić uczniowie na praktyczną naukę zawodu oraz przygotowujący się do matury.

W minionym tygodniu z kwarantann wrócili ostatni uczniowie z ZS3 oraz dwóch pabianickich liceów: LO 1 i LO 2.

Studniówkowe bale mają się zacząć w drugiej połowie stycznia i potrwają do połowy lutego.

Od 20 grudnia w szkołach obowiązuje nauka zdalna. Uczniowie do środy mają lekcje on-line. Potem rozpocznie się przerwa świąteczno-noworoczna. Ponownie przed monitorami komputerów zasiądą 3 stycznia. Dla niektórych będą to znów tylko trzy dni nauki zdalnej, bo w czwartek jest dzień wolny z okazji święta Trzech Króli. W wielu szkołach w piątek jest dzień dyrektorski. W tej sytuacji nie odbędą się również zajęcia zdalne. Niektóre szkoły będą miały tego dnia lekcje on-line. Tak będzie na przykład w Szkole Podstawowej nr 3.

Wraz z rozpoczęciem zajęć zdalnych rodzice dzieci do 8. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Szkoły podstawowe mają obowiązek w tym czasie zapewnić opiekę uczniom klas 1-3, jeśli poproszą o to ich rodzice.