Tolerancja społeczeństwa wobec tatuaży zwiększa się. Z duchem czasu tatuaże zaczynają być postrzegane jak dzieła sztuki na ciele. Coraz więcej mówi się o akceptacji tatuaży w miejscach pracy. A co, gdy pracuje się w służbach mundurowych? W pabianickiej komendzie Straży Miejskiej pracują strażnicy, którzy mają tatuaże. Jeden z nich ma ich nawet całkiem sporo i to w widocznych miejscach, bo na rękach. Czy miał z tego tytułu problemy w pracy?

- Nie. Nikomu moje tatuaże nie przeszkadzają, a niektórzy nawet je podziwiają – przyznaje funkcjonariusz.

Liberalne podejście do tematu tych dzieł ma także jego szef, komendant Tomasz Makrocki.

- Moda się zmienia i podejście do tatuażu też. Dla mnie przede wszystkim liczy się człowiek, to jakim jest funkcjonariuszem, jakie ma podejście do mieszkańców i jak jest przez nich odbierany – mówi Makrocki.

W policji natomiast przepisy są nieco bardziej restrykcyjne. Co prawda, posiadanie tatuażu nie dyskwalifikuje kandydatów do służby, ale...

- Policjant nie może eksponować go w sposób widoczny – mówi insp. Cezary Petrus, komendant pabianickiej policji.

Szef naszej komendy posiłkuje się zarządzeniem nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji. Jest tu jasno napisane, że:

„Umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru, a w szczególności: ozdób, z wyjątkiem niezbędnych rzeczy osobistych (zegarek na pasku w kolorze czarnym albo na bransolecie w kolorze srebrnym lub złotym, obrączka; w przypadku policjantów -kobiet także biżuteria w postaci niedużego pierścionka i małych kolczyków lub klipsów), okularów w jaskrawych oprawkach, reklamówek i siatek na zakupy, ekstrawaganckich fryzur; w przypadku policjantów - mężczyzn włosy powinny być krótko ostrzyżone, dopuszcza się noszenie krótkiego i schludnego zarostu, w przypadku policjantów - kobiet, jeżeli włosy są dłuższe niż do ramion, powinny być one na czas wykonywania zadań służbowych krótko upięte lub związane, intensywnego makijażu, widocznego tatuażu, piercingu, malowanych paznokci".

Co zatem musi zrobić policjant z widocznym tatuażem?

- Zakryć go opaską lub nosić koszule z długim rękawem – dodaje Petrus.

Weź udział w naszej sondzie