W I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się warsztaty o niepełnosprawności. Wzięło w nich udział kilkuset uczniów tej szkoły. Pogadankę prowadził Michał Pietrzak, jednak głównymi bohaterami spotkania byli Marcin Antoniak i Dariusz Wasilewski.

Marcin jest magistrem dziennikarstwa oraz historii. Recenzuje książki i klasyczny jazz. Publikuje w wielu poczytnych magazynach. Darek jest społecznikiem. Walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami, szczególnie w zakresie likwidowania barier. Jest  inicjatorem modernizacji budynku UM w Działoszynie.

- Uczniowie dowiedzieli się o oczekiwaniach osób z niepełnosprawnościami. Obaliliśmy mity o roszczeniowości tych osób. Pokazaliśmy, że niepełnosprawność nie jest przekleństwem - dla tych osób jest zwykłą codziennością i wyzwaniem - mówi Michał Pietrzak, organizator spotkania.

Młodzież bardzo szybko dostrzegła, że oczekiwania niepełnosprawnych wcale nie wiążą się z pieniędzmi i wyrzeczeniami. Najważniejsze są uwaga, wrażliwość i zrozumienie, że powierzchowność nie świadczy o niczym.

Zaproszeni goście opowiadali o swoich przeżyciach, zakładaniu rodzin i zwyczajnych aspektach życia, które każdy z nas zna z codzienności. Młodzież reagowała spontanicznie. Słuchała jak zahipnotyzowana przez cały czas trwania warsztatu. Nie patrzyli na zegarki, nie bawili się telefonami. Dali się porwać w świat dwóch facetów, którzy krok po kroku ukazywali, że bariery i dystans pomiędzy nimi a "zdrowymi" osobami jest tylko w naszych wyobrażeniach.

- Cieszę się ogromnie. Kolejne szkoły reagują na nasze zaproszenia. Jesteśmy już umówieni z "Elektrykiem". Z informacji od kadry LO wiemy, że nauczyciele byli pod wrażeniem. Czekamy na odzew od młodzieży- podsumowuje organizator.