Liczba wykonywanych przez PCM przewozów pacjentów sięga rocznie od 15 do 20 tysięcy. Jeden pojazd, który temu służył – fiat doblo z 2015 roku - przestał wystarczać. Dlatego konieczny był zakup dodatkowego ambulansu.

- Każdego dnia świadczymy rozmaite przewozy, np. pacjentów, którzy po hospitalizacji są wypisywani ze szpitala, ale też z domów do poradni specjalistycznych, na wizyty stanowiące kontynuację leczenia szpitalnego oraz te realizowane przez nasz personel medyczny w miejscu zamieszkania pacjenta. Warto wspomnieć jeszcze o przewozach sądowych w związku z funkcjonowaniem w Pabianickim Centrum Psychiatrycznym oddziału psychiatrii sądowej. Ponadto nowa karetka posłuży zabezpieczaniu imprez masowych – wylicza dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.

Volkswagen crafter jest funkcjonalny i przestronny, dzięki czemu zarówno załoga, jak i pacjent mają zapewniony podczas przejazdu duży komfort. Między kierowcą i znajdującym się w tylnej części pojazdu zespołem jest utrzymywana łączność radiowa. Ambulansem może podróżować równocześnie pięć osób – cztery w pozycji siedzącej (w tym dwie w kabinie kierowcy i dwie w przedziale medycznym) oraz jedna w pozycji leżącej.

Nowa karetka w Pabianickim Centrum Medycznym Życie Pabianic

Pojazd (na olej napędowy) wyposażony jest w: klimatyzację, ogrzewanie pomocnicze w kabinie kierowcy, centralny zamek, elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, ABS, kamerę cofania, przednie i tyle czujniki parkowania, elektrycznie regulowane, podgrzewane lusterka i elektryczne szyby. Ma sześciobiegową skrzynię biegów i 177 KM.

Ze względu na wyjątkowe przeznaczenie w crafterze są m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator, ssak elektryczny i torba z zestawem pierwszej pomocy, co oznacza, że jest on też przystosowany do podstawowego leczenia i monitorowania pacjentów. W przedziale medycznym znajduje się ponadto panel do sterowania oświetleniem i mechaniczną wentylacją oraz informujący o godzinie, dacie i temperaturze (w ambulansie i na zewnątrz), niezależny od pracy silnika system ogrzewania oraz schowek (na butle tlenowe, deskę ortopedyczną, kamizelki, szyny itp.). Podłoga, ściany i sufit zostały pokryte łatwo zmywalnym i odpornym na środki do dezynfekcji tworzywem sztucznym.

Oprócz wspomnianych wyżej pojazdów PCM ma jeszcze dwa ambulanse marki Renault Master (z 2008 roku).