Pabianicki Inteligentny System Transportowy składa się z czterech zadań. Pierwsze to projekt, zakup i instalacja 23 szt. tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie to informacja o rzeczywistych czasach odjazdu publicznej komunikacji miejskiej wyświetlana na przystankach w Pabianicach.

Wyświetlacze staną na najważniejszych przystankach autobusowych m.in. na ulicach Waltera-Jankego, Nawrockiego, Grota-Roweckiego, Kilińskiego, św. Jana, Wiejskiej, Jana Pawła II (przy szpitalu) oraz Orlej (przy rynku i cmentarzu).

- Kolejnych 16 tablic informacji pasażerskiej ustawi na przystankach autobusowo-tramwajowych wykonawca projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów” – informuje Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego. - W sumie w Pabianicach będzie 39 tablic spiętych w jeden system.

Kolejne zadanie dotyczy projektu, zakupu i instalacji systemu monitoringu na wybranych pętlach i przystankach wraz z budową niezbędnej sieci światłowodowej, ścianami video w dyspozytorni MZK oraz dodatkowo w budynku Straży Miejskiej, stacjami dyspozytorskimi i niezbędnym sprzętem technicznym i elektronicznym do funkcjonowania monitoringu przystankowego.

Monitoringiem będzie objętych łącznie 26 przystanków, w tym 23 lokalizacje to te same, gdzie będą zamontowane tablice informacji pasażerskiej. Dodatkowo monitoring zaplanowano na pętlach Karolew, Podmiejska i Sikorskiego (gdzie z kolei nie przewiduje się tablic).

Monitoringiem będą objęte także przystanki autobusowo-tramwajowe, które powstaną w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów”. W efekcie w Pabianicach kamery będą miały podgląd na 42 przystanki.

Trzecie zadanie to projekt i przebudowa pomieszczenia istniejącej dyspozytorni w zajezdni autobusowej na potrzeby nowej dyspozytorni systemu oraz budowa pomieszczenia serwerowni (zakup prefabrykowanego kontenera i dostawienie go do budynku administracyjno-socjalnego w zajezdni autobusowej).

Ostatnim zadaniem jest przygotowanie nowej wersji portalu pasażera KomunikacjaPabianice.pl, wraz z aplikacją mobilną dla pasażerów.

- Portal pasażera i aplikacja mobilna umożliwią m.in. odczytanie rozkładu jazdy pabianickiej komunikacji miejskiej, wyświetlanie tzw. wirtualnych tablic dla przystanków pabianickiej komunikacji miejskiej oraz wyszukiwanie połączeń pabianickiej komunikacji miejskiej - planer podróży. Dodatkowo na portalu pasażera będą zawarte wszelkie niezbędne informacje dla pasażerów pabianickiej komunikacji miejskiej, regionalnej i kolejowej – dodaje rzeczniczka.

Na realizację tych zadań ogłoszony został nowy przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj". Termin składania ofert do 12 sierpnia. Termin realizacji to 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Poprzedni przetarg unieważniono w maju, ponieważ wpłynęła jedna oferta ze zbyt wysoką ceną.

Stworzenie Inteligentnego Systemu Transportowego w 85 proc. będzie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Jest to jeden z elementów projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”.