Dzieci z Porszewic przebadała Katarzyna Młynarczyk, dyplomowany optyk i ortoptystka z Centrum Rehabilitacji Wzroku (ul. 20 Stycznia 58/3). Skąd ten pomysł?

- Statystyki wskazują, że z roku na rok liczba osób ze stwierdzonym niedowidzeniem lub problemami widzenia rośnie – wyjaśnia pomysłodawczyni. - Żyjemy w świecie komputeryzacji i cyfryzacji. Każdy z nas ma komputer, telefon komórkowy i są one nam niezbędne do życia, zwłaszcza naszym dzieciom, które bardzo dużo czasu spędzają przed swoim smartfonem. To może skutkować późniejszymi problemami widzenia obuocznego. A to z kolei negatywnie wpływa na naukę, głównie przez problemy z czytaniem.

Katarzyna Młynarczyk przebadała podopiecznych Domu Dziecka za darmo. Planuje również diagnozować dzieci w pabianickich przedszkolach.

- U dzieci badania ortoptyczne winny być przeprowadzone między 3. a 5. rokiem życia, jeżeli wcześniej nie stwierdzono niepokojących objawów z widzeniem (np. zez ukryty). Wczesna diagnoza i rehabilitacja skutkuje tym, że dzieci mogą być wyleczone z niedowidzenia w 100 procentach - mówi.

Jak problemy ze wzrokiem mogą objawiać się u maluchów?

- Jeżeli dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym mruży oczy, unika kolorowania, trze oczy, pomija szczegóły na obrazkach lub nie rozróżnia kształtów, myli litery, męczy się przy pracy z bliska, skarży się na pieczenie, swędzenie oczu, to może być właśnie oznaką problemu z widzeniem obuocznym – wyjaśnia specjalistka.

W gabinecie ortoptycznym prócz diagnostyki jest przeprowadzana rehabilitacja oczu, przeznaczona dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Ortoptysta zajmuje się rehabilitacją zaburzeń widzenia, badaniem widzenia obuocznego, leczeniem zachowawczym zaburzeń widzenia oraz współpracy gałek ocznych, w szczególności zezem i niedowidzeniem.

Badania ortoptyczne są skierowane również do osób dorosłych i starszych, np. po udarach, po urazach, osób chorujących na zwyrodnienie AMD, po zaćmach czy jaskrze.

Badania dla przedszkolaków będą przeprowadzone na terenie przedszkoli (opłata 10 zł) lub w gabinecie ortoptycznym (po wcześniejszym uzgodnieniu). Pytania można kierować do Katarzyny Młynarczyk na e-mail: kasiamlyn1003@gmail.com lub tel. 691 471 217.