ad

Żywności i środki opatrunkowych będą przyjmowane od środy (9 marca) w każdą środę, czwartek i piątek w godzinach 16.30 – 18.30, do odwołania w siedzibie ośrodka, przy ul. Traugutta 2. Tel kontaktowy: 533 328 194.

- Czekamy na kołnierze ortopedyczne, szyny usztywniające, strzykawki,igły, bandaże, wazelinę w małych opakowaniach, gaziki ze spirytusem, jodynę, wodę utlenioną – wylicza Dariusz Wypych, działacz Stowarzyszenia Patria Et Lex.

Akcja pomocowa, którą oferuje ośrodek to jednak nie tylko zbiórka.

- Pomoc, którą do tej pory świadczyliśmy wszystkim ofiarom przemocy, oferujemy również obywatelom Ukrainy – mówi Janusz Kołodziejski, koordynator Okręgowego Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. - Uchodźcy z dokumentem tożsamości mogą zgłaszać się do nas i wypełnić wniosek, który jest przygotowany dla nich również w języku ukraińskim. Na jego podstawie pokrzywdzeni przez zbrodnie wojenne będą mieli dostęp do szerokiego spektrum wsparcia.

Ośrodek oferuje m.in. pomoc prawną, psychologiczną, wsparcie materialne w postaci dopłaty do leków, czasowego sfinansowania lokalu, lub dopłaty do czynszu.

- Takich punktów mamy dwadzieścia – mówi Janusz Kołodziejski. - Zapraszamy do nas osoby z całego powiatu. To nie jest jednorazowa akcja, tylko długofalowa pomoc i wparcie, którego wiele osób będzie potrzebowało na przestrzeni kolejnych tygodni i miesięcy.

Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzi dyżury przy ul. Traugutta 2 w poniedziałek od 9.00 do 14.00 i we wtorek od 15.00 do 20.00.