„Polowanie na ćmy” to dramat historyczny w reżyserii Michała Rogalskiego ("Przepis na życie", "Czasu honoru", "Wojenne dziewczyny"). Zobaczymy w nim pabianickie kadry. Kręcono je we wrześniu 2021 roku na Starym Mieście, w rejonie ul. Kościelnej. Wśród statystów są również mieszkańcy naszego miasta (do obsady filmu dołączyć chciało ich blisko 500). Na planie ostatecznie pojawiło się 380 statystów, z czego 200 osób było z Pabianic.

Produkcja początkowo miała mieć tytuł "Pogrom 1905. Miłość i hańba". Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pabianice będą w telewizji

Premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 19 marca, po wieczornych "Wiadomościach". Serial będzie emitowany w każdą niedzielę. Prapremierowy odcinek jest już dostępny na platformie TVP VOD.

„Polowanie na ćmy” przeniesie widzów w świat intryg, romansów i afer kryminalnych z 1905 roku. Opowiada o losach Polaków pod rosyjskim zaborem. Młoda działaczka niepodległościowa właśnie wychodzi z więzienia i rozpoczyna walkę o przetrwanie. Staje się ofiarą sutenera. Zostaje wykupiona i ma zostać przetransportowana do Argentyny, jednak ostatecznie trafia do warszawskiego domu publicznego. Od tej pory będzie pracowała pod imieniem Yvette...

W rolę głównej bohaterki wcieliła się aktorka rosyjskiego pochodzenia Sonia Mietielica. Na ekranie zobaczymy też m.in. Monikę Krzywkowską i Piotra Nerlewskiego. Autorkami scenariusza na podstawie powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905” są Katarzyna Tybinka oraz Anna Gabryś.