Dziś odbył sie pogrzeb zmarłego 3 stycznia Radosława Januszkiewicza, byłego prezydenta Pabianic. Miał 83 lata.

Mszę świętą pogrzebową w kościele św. Maksymiliana odprawili ks. prałat Jan Szuba i ks. Ryszard Stanek, proboszcz parafii św. Maksymiliana. Przy trumnie zmarłego stały poczty sztandarowe Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów i Miasta Pabianic.

Pogrzeb prezydenta Radosława Januszkiewicza Życie Pabianic

Oprócz najbliższej rodziny, na uroczystości były władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, byli i obecny prezydent miasta, szefowie spółek miejskich i pabianickich przedsiębiorstw, znajomi, przyjaciele i znajomi zmarłego.

– Braciszku ci wszyscy ludzie przyszli dla Ciebie – mówiła w słowie pożegnanie siostra zmarłego prezydenta.

Ksiądz Jan Szuba wspominał swoje pierwsze spotkanie z Radosławem Januszkiewiczem. Poznali się w 1989 roku, kiedy to ważyły się losy starej farbiarni Pamoteksu, stojącej na placu kościelnym.

– To on nakazał zburzenie farbiarni i w ten sposób centrum miasta zyskało piękny widok. On też był współorganizatorem odbudowy Pomnika Niepodległości - wspominał ksiądz Jan. – Wykorzystywał swój talent organizatorski, wiedzę dla dobra społeczności. Władzę prezydenta traktował jako służbę dla społeczeństwa. Będąc na stanowisku dyrektora czy prezydenta z empatią podchodził do każdego człowieka. Pomagał jak mógł i na ile mógł. Nasza pamięć będzie mu zawsze towarzyszyła.

Zmarłego wspominał także prezydent Grzegorz Mackiewicz. Przypomniał on drogę zawodową Januszkiewicza.

Pogrzeb prezydenta Radosława Januszkiewicza Życie Pabianic

– W latach 1969-1972 był dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, a następnie dyrektorem Rejonowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Od 1972 do 1981 r. pełnił funkcję wiceprezydenta, a od 1986 do 1990 roku - prezydenta Pabianic - mówił Mackiewicz.

Januszkiewicz był także radnym VI i VII kadencji Rady Miejskiej. Od 2002 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego RM, a w 2014 r. został przewodniczącym Rady Miejskiej.

– Nas młodych radnych traktował jak swoich rówieśników - wspominał Mackiewicz. – To radni nadali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pabianic.

Był członkiem Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów. Przez wiele lat przewodniczył także Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego Pa-Co-Bank.

– Będzie nam Go tak po prostu, po ludzku, brakować. Nigdy o Tobie nie zapomnimy - dodał prezydent.

 Prezydent Januszkiewicz spoczął  w grobie rodzinnym, na centarzu katolickim.