Zdaniem unijnych urzędników papierosy mentolowe przez swój przyjemy smak zachęcają do palenia. Uważają także, że wycofanie ich z produkcji, a za czym idzie także ze sprzedaży, spowoduje, że liczba palaczy znacznie spadnie. Czy ich przewidywania są słuszne?

- To jest jakiś absurd. Palę od 15 lat mentole i nie wyobrażam sobie teraz zmienić przyzwyczajeń, bo zwykłe papierosy po prostu mi nie smakują- mówi z irytacją pani Paulina. - Do e-papierosów jakoś nie potrafię się przekonać- dodaje pabianiczanka.

W niektórych pabianickich sklepach już od jakiegoś czasu kupienie „klikanych” papierosów graniczy z cudem. Mentole stały się wręcz towarem deficytowym.

- Nawet jeśli się pojawiają, szybko znikają z półki, bo klienci hurtem wykupują. W hurtowniach już od dłuższego czasu był problem z dostępnością. Te klikane mieliśmy do wyczerpania zapasów- opowiada ekspedientka Żabki. - Klienci irytują się, ale wtedy z uśmiechem zachęcamy do całkowitego rzucenia palenia. Niektórzy żartują, innym nie jest do śmiechu- dodaje.

Czy wycofanie mentolowych papierosów będzie dla wielu palaczy bodźcem do całkowitego odzwyczajenia się od śmierdzącego nałogu? Po rozmowach z niejednym palaczem można dojść do wniosku, że zakaz niewiele zmieni. Prawdziwych, wieloletnich amatorów „dymka” takie zmiany nie zniechęcą.