W sierpniu po raz 551. wyruszy z naszego miasta Piesza Pielgrzymka Pabianicka na Jasną Górę. Tym razem pod hasłem „Stworzycielu Duchu, przyjdź!”.

Pabianiczanie wyruszą na szlak w tym roku dzień wcześniej, bo w poniedziałek 19 sierpnia. Przedtem wezmą udział w mszy św. w kościele św. Mateusza o godz. 7.00.

Pierwszy dzień wędrowania zakończy się w Drużbicach. Wieczorem zaplanowane jest nabożeństwo pokutne. Dzień drugi (20 sierpnia) rozpoczną modlitwą w kościele w Drużbicach, aby przez Kałduny dojść do Bełchatowa, gdzie będą uczestniczyć we mszy św. Potem przez Grocholice dojdą na nocleg w Łękawie. Wieczorem zaplanowano tu ognisko. Trzeciego dnia z Łękawy pielgrzymi dotrą do Dobryszyc, gdzie wieczorem wezmą udział w uroczystej Eucharystii. Czwartego i piątego dnia zaplanowano pokonanie odcinków Dobryszyce – Garnek oraz Garnek – Jasna Góra. 23 sierpnia wejdą na Jasną Górę około godziny 17.30.

– Ze względów organizacyjnych w tym roku Piesza Pabianicka Pielgrzymka nie wraca pieszo do Pabianic – informuje ks. Przemysław Kansy, kierownik pabianickiej pielgrzymki. – Powrót będzie autokarami 26 sierpnia w godzinach popołudniowych.

Zapisać się na pielgrzymkę będzie można w dniach 10–18 sierpnia w parafii św. Maksymiliana Kolbego, w godzinach 16.30–19.00 (oprócz 15 sierpnia). Będzie można zapisać się również w dniu wyjścia przy kościele św. Mateusza od godz. 6.00 do 6.45.

Koszt udziału w pielgrzymce: 60 zł płacą dorośli; 50 zł – młodzież poniżej 18. roku życia (trzeba okazać legitymację szkolną lub studencką). Przy zapisie konieczny jest dowód tożsamości z numerem PESEL (legitymacja szkolna lub studencka). Osoby niepełnoletnie (poniżej 18. r. życia) pielgrzymują pod opieką osoby dorosłej. Młodzież w wieku 16–18 lat za pisemną zgodą (okazanie przy zapisie) rodziców.

– Zapraszamy wszystkich do wspólnego pielgrzymowania, szczególnie tych niezdecydowanych – mówi ks. Przemysław. – Intencji mamy bardzo wiele.
Kto nie może osobiście „zanieść” ich na Jasną Górę, może spisać swoje intencje na kartce i złożyć do specjalnej puszki. Intencje te będą zaniesione do Częstochowy i złożone na Ołtarzu Jasnogórskim.

Pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę

Gdy w 1468 roku wyruszała z Pabianic pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę, w Polsce rządził król Kazimierz Jagiellończyk. Kończyło się średniowiecze. W Krakowie mistrz Witt Stwosz rzeźbił ołtarz mariacki. Ludzie jeszcze nie wiedzieli, że za oceanem istnieje Ameryka. Dopiero za cztery lata Krzysztof Kolumb popłynie odkryć nowy kontynent.

Pabianice były wtedy zamożnym miastem z dworem nad rzeką, kościołem parafialnym i przywilejem ściągania dziesięciny z okolicznych chłopów. Mieszczanie mieli prawo handlowania solą sprowadzaną do Pabianic konnymi wozami z Wieliczki (wyprawa z beczkami soli trwała tydzień).

Nad Dobrzynką były 23 warzelnie piwa pszenicznego, dwóch pabianiczan legalnie pędziło gorzałkę. Był wyszynk piwa i miodu, na targu przy kościele św. Mateusza swoje kramy mieli rzeźnicy, piekarze, krawcy, szewcy, kowale i powroźnicy. Ubodzy mieszkańcy zbierali w okolicznych lasach korę potrzebną do garbowania skór, dzikim pszczołom podbierali miód i wosk (na świece).

Były już wsie: Bychlew, Dobroń, Dłutów, Górka Pabianicka, Petrykozy, Piątkowisko, Rypułtowice, Wola Zaradzyńska (zwana wówczas Rypułtowską). Nad rzekami dóbr pabianickich stało 14 wodnych młynów. Mieszczanie z Pabianic słali do króla skargi na piwowarów z pobliskiego miasta Rzgów, którzy warzyli tańsze, za to dużo gorsze piwo z jęczmienia oraz owsa.