Najstarsi pabianiczanie pamiętają „dworzec” autobusowy przy ulicy Kolejowej (dzisiaj Staszewskiego). Stąd wyruszało się w daleką podróż, np. do Warszawy, Kalisza czy Kudowy Zdroju.

Dworca już nie ma, a autobusy przejeżdżające przez miasto nad Dobrzynką zatrzymują się na przystankach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Trzeba być niezłym „biegaczem”, by poznać i zapamiętać, skąd i o której godzinie zabierze nas autobus do Bełchatowa, Sieradza czy Częstochowy.

Oto nasza ściąga

Przystanek Zamkowa przy Okulickiego

Tu zatrzymują się autobusy jadące do Bełchatowa, Łodzi Kaliskiej, Ruśca (przez Łask i Zelów) oraz Zelowa (przez Łask).

Pojedziemy też do Częstochowy (przez Szczerców i Strzelce Wielkopolskie), Działoszyna (przez Łask i Szczerców) oraz Pajęczna (przez Łask i Szczerców).

Zabierze nas tu autobus do Łasku (przez Widawę), do Zduńskiej Woli oraz do Sieradza (przez Łask).

Przystanek Zamkowa przy Kościuszki

PKS Radomsko zawiezie nas do Radomska przez Bełchatów.

Tu zatrzymuje się bus jadący do Łodzi (przystanek Kościuszki/Radwańska). W Pabianicach zatrzymuje się jeszcze przy kościele św. Mateusza, 3 Maja, Sikorskiego/Partyzanckiej; w Ksawerowie przy Getta, Nowotki, Mały Skręt; w Łodzi na Pabianickiej przy Dubois, Lotników Lwowskich, Alei Politechniki i Wróblewskiego.

PKS Częstochowa zabierze nas do Łodzi. PKS-em Bełchatów dojedziemy do Bełchatowa przez Dłutów.

Z Zamkowej 18 dojedziemy też do Konstantynowa, Porszewic, Szynkielewa, Petrykoz, Górki Pabianickiej oraz Świątnik.

Przystanek przy SDH Trzy Korony

Stąd pojedziemy do: Rydzyn, Pawlikowic i Róży.

Przystanek przy Kilińskiego (obok Straży Pożarnej)

Stąd odjeżdżają busy na trasie Pabianice-Bugaj-Ksawerów-Łódź, oraz PKS z Bełchatowa zabierze nas do Łodzi (ul. Bandurskiego) i na dworzec Łódź-Kaliska.

Przystanek na „Waltera” Jankego (blok 243)

Stąd prowadzi „Trasa Juhasowa”. Autobus z Łodzi do Pabianic jedzie ulicami Skalną, Zbocze, Telefoniczną, Palki, Północną, Politechniki, Wróblewskiego, Wólczańską, Piotrkowską, Pabianicką, Starorudzką, Rudzką, Pabianicką, Łódzką, a potem w Pabianicach ulicami: Warszawską, Myśliwską, „Waltera” Jankego, Nawrockiego, „Grota” Roweckiego, Kilińskiego, Zamkową, Moniuszki, Wiejską na dworzec PKP.

Stąd jeździ też bus Pabianice-Bugaj przez Ksawerów do Łodzi i z Łodzi (Kościuszki/Radwańska) przez Ksawerów na krańcówkę Bugaj.

Przystanek przy Łaskiej/dworzec PKP

PKS z Łodzi wozi nas do Wielunia przez Łask, Widawę Rychłocice.

PKS Bełchatów jedzie trasą do Bełchatowa przez Łask, Zelów, a także do Ruśca przez Łask i Zelów i do Zelowa przez Łask. PKS Sieradz zabierze nas do Sieradza przez Łask.