To już pewne. Dziś informację, którą podaliśmy już wczoraj, potwierdził na konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz.

– Otwarte zostaną wszystkie szkoły i przedszkola, w których trwają prace związane z termomodernizacją, oprócz przedszkola numer 14 na Odrodzenia – oświadczył. - W przedszkolu nie ma jeszcze ogrzewania i toalet.

Dzieci z tej placówki zostaną przeniesione do SP 15 przy Skłodowskiej. Powstanie tam kilka sal przystosowanych tylko dla nich, gdzie przewiezione zostanie wyposażenie z ich klas przedszkolnych. Dzieci będą pod opieką swoich pań z PM 14.

Przedszkolaki zostaną w „15” co najmniej miesiąc, ale prawdopodobnie termin ten się przedłuży.

- Ciepło do przedszkola będzie podłączane dopiero pod koniec września – mówi prezydent.

Skoro już w czerwcu były przepuszczenia, że z zakończeniem prac w „14” (i nie tylko) będą problemy, dlaczego dopuszczono, żeby ten czarny scenariusz się potwierdził?

- Wprowadziliśmy dodatkowe firmy na prace instalacyjne, ale sytuacja na rynku budowlanym jest trudna – tłumaczył na konferencji Grzegorz Grześkowiak, koordynator prac termomodernizacyjnych z firmy Siemens.

I przypomniał, że wszystkie ocieplane obiekty będą oddawane w listopadzie, zgodnie z terminem umowy (do 30 listopada).

- Dokładamy starań i na chwilę obecną zapewniamy, że wszystkie prace związane z uruchomieniem placówek [oprócz PM 14 – red.] i zaopatrzeniem ich w ciepłą oraz zimną wodę, będą zakończone do piątku – oświadczył Grzegorz Grześkowiak. - Zwiększamy siły i zasoby, by umożliwić normalne funkcjonowanie placówek.

By zrekompensować rodzicom przedszkolaków z „14” tę trudną sytuację, prezydent zapowiedział, że zapłacą oni 50 procent czesnego (wyżywienie pełnopłatne), a opiekunowie dowożący dzieci do SP 15 będą mogli (na podstawie umowy podpisanej w przedszkolu) bezpłatnie podróżować z nimi autobusami MZK (nie dotyczy przewożenia dzieci tramwajami). Przedszkolaki będą jadły posiłki przygotowywane w szkolnej kuchni.

Na stronie PM 14 pojawił się komunikat o treści: 

"Szanowni Rodzice!

W związku z opóźnieniem prac związanych z modernizacją Przedszkola Miejskiego nr 14 informujemy, że budynek nie spełnia wymagań technicznych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie przedszkola i przebywanie w nim dzieci.

Od dnia 3 września 2018 r. dzieci przyjęte do naszej placówki przeniesione zostały wraz z personelem do Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Skłodowskiej 5.

Godziny pracy przedszkola pozostają bez zmian - od 6.00 do 16.30. Rodzice zobowiązani są do przyprowadzania dzieci w zadeklarowanych godzinach. Bliższe informacje przekazane zostaną na zebraniach z rodzicami, które odbędą się w pierwszej połowie września. Za utrudnienia bardzo przepraszamy".

Dyrekcja przedszkola ma telefonicznie informować rodziców wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola o zaistniałej sytuacji.