Trwa rozwożenie rowerów po 10 miastach województwa w ramach systemu „Rowerowe Łódzkie”.

- W Pabianicach rowery stoją już na stacjach przy ul. Łaskiej (dworzec), Roweckiego/Nawrockiego, Partyzanckiej/św. Jana, Jankego/Nawrockiego – wymienia Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta. - Łącznie w naszym mieście znajduje się 14 stacji oferujących 122 rowery.

Zgodnie z instrukcją, żeby wypożyczyć rower, trzeba zarejestrować się w systemie. Można to zrobić na stronie internetowej https://rowerowelodzkie.pl/, w aplikacji mobilnej Rowerowe Łódzkie lub dzwoniąc do centrum kontaktu tel. 42 214 40 00.

Problem w tym, że aplikacja jeszcze nie działa. Jak się dowiedzieliśmy, dział IT nad tym pracuje i według zapewnień centrum kontaktu aplikacja zostanie uruchomiona za kilka godzin.

Ile to kosztuje?

Zanim zaczniemy korzystać, po zarejestrowaniu się trzeba uiścić opłatę w wysokości 20 złotych (z tej kwoty będą pobierane opłaty za przyszłe wypożyczenia) i potwierdzić rejestrację poprzez link aktywacyjny. Wypożyczenie do 20 minut będzie bezpłatne, pierwsza godzina wypożyczenia za złotówkę, druga rozpoczęta godzina – 3 zł, trzecia i następna – 5 zł.

Wypożyczenie i zwrot poza stacją

Co ciekawe, publiczne rowery mają wbudowany GPS. Daje to użytkownikom większą wygodę. Bo rower można odstawić w dowolne miejsce (niekoniecznie na stację). Warunkiem jest pozostawienie roweru wyłącznie w obszarze funkcjonowania systemu Rowerowe Łódzkie z zastrzeżeniem miejsc trudnodostępnych, takich jak osiedla zamknięte czy prywatne posesje.

W przypadku wypożyczenia roweru ze stacji Rowerowe Łódzkie i zwrócenia go poza stacją systemu, naliczona jest dodatkowa opłata w wysokości 5 zł. Ta sama kwota zostanie każdorazowo pobrana, gdy użytkownik zarówno wypożyczy, jak i zwróci rower poza stacją Rowerowe Łódzkie. Podczas dokonywania zwrotu rower należy unieruchomić w taki sposób, aby stał on stabilnie na kołach oparty na nóżce.

Dokładne informacje o zasadach działania, cenniku i mapę stacji można znaleźć na stronie internetowej.