Funkcjonariusze będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy się ilość patroli. Policjanci będą kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi, ułatwiać bezpieczny powrót do domu. Apelują o ostrożność, rozsądne planowanie podróży, zwracanie uwagi na znaki drogowe, gdyż w wielu miejscach przewidziano zmiany organizacji ruchu.

Tak też będzie w rejonie cmentarza przy ul. Kilińskiego w Pabianicach.

Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała 1 listopada w godzinach 6.00-22.00. W tym czasie ul. Kilińskiego przy pabianickim cmentarzu od skrzyżowania ulic „Grota” Roweckiego z Orlą w kierunku Bełchatowa będzie jednokierunkowa. Następnie od ul. Świetlickiego będzie obowiązywał zakaz wjazdu w ul. Bugaj. Kierowcy jadący od strony Bełchatowa muszą kierować się w ulicę Nawrockiego, następnie w lewo w „Grota” Roweckiego, by dojechać do cmentarza.

 

Uwaga na złodziei

By nic nie zakłóciło chwil, które poświęcamy naszym bliskim zmarłym, policjanci przypominają, żeby się do tego odpowiednio przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów, dziecko się zgubiło.

Uwaga, kierowcy

Kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, korzystać - zgodnie z przepisami - ze świateł, w które wyposażony jest samochód.

Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych. Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

Policja przypomina również o tym, że zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton będzie obowiązywał 31 października od godziny 18.00 do godziny 22.00 oraz 1 listopada od godziny 8.00 do godziny 22.00.