Będzie to  niesamowita okazja,  aby posłuchać opowieści o żydowskich  mieszkańcach naszego miasta, przedsiębiorcach i rodzinach, które zapisały się w historii  Pabianic. Oprowadzać nas będzie Pan Andrzej Grzegorczyk- kustosz oddziału Stacji Radegast w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. 

Spacer śladami pabianickich żydów to szansa, aby po raz pierwszy odtworzyć topografię miejsc, związanych ze społecznością pabianickich Żydów. Trasa spaceru będzie wiodła przez miejsca związane z historią żydowskich rodzin – miejsca już nieistniejące, takie jak synagoga przy ul. Bóżniczej, ale również zobaczymy budynek, w którym mieściła się pierwsza żydowska szkoła religijna dla chłopców - cheder,  mykwa, oraz kamienice, w których niegdyś pabianiccy Żydzi prowadzili swoje sklepy i zakłady. Uczestnicy spaceru powędrują więc ulicami  Bóżniczna, Warszawska, Kapliczna, Konstantynowska, Zamkowa, Piłsudskiego, Stary Rynek.

 

Zbiórka w niedzielę 28 listopada 2021 r. na ul. Bóżniczej 4, w miejscu gdzie znajdowała się synagoga.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan w ramach projektu „AKADEMIA OPIEKUNÓW PAMIĘCI”, realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja i sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030  przy współpracy   Centrum Badań Żydowskich Uniwersytet Łódzki.