Na to wydarzenie do Pabianic przyjechało ponad 200 miłośników tej sztuki walki z całej Polski. Wielu z nich zagrało capoeirę z mistrzami z Brazylii, zdobywając swoje pierwsze sznury - cordy. Większość zawalczyła o kolejny, wyższy stopień.

Te warsztaty urosły niemal do tradycyjnego wydarzenia w naszym mieście. Brazylijczycy z grupy ACMB - Asosiasao de Capoeira Mestre Bimba są w Pabianicach już po raz piąty. Organizatorem warsztatów jest grupa Capoeira Pabianice, prowadzona przez Annę Smusz, i łódzka grupa Manufaktura Sztuki Capoeira. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Grzegorz Mackiewicz.

- Nasze Bathizado e troca de corda to święto, możliwość zobaczenia, jak każdy z nas rozwinął się w capoeira – mówi Anna Smusz. - To też okazja do zobaczenia, jak silną społeczność tworzymy, jak capoeira nas łączy na różnych płaszczyznach, jak angażuje nasze rodziny, daje nam radość i dumę z tego, że jesteśmy jej częścią.

Przez weekend Brazylijczycy prowadzili treningi dla dzieci i dorosłych.

- Do tradycji warsztatów należy również darmowy trening dla rodziców i opiekunów dzieci, które u nas trenują – opowiada Ania. - To dla nich doskonała okazja, żeby się przekonać, że capoeira nie jest taka prosta, jak to się wydaje patrzącym z ławki. Rodzice czasem czekając na dzieci, obserwują je i poprawiają, mówiąc - „nie ta ręka, źle robisz…”. Na takim treningu mogą się sami przekonać, ile wysiłku i pracy wkładają ich dzieci, żeby to wszystko ogarnąć.

Z pabianickiej grupy w warsztatach wzięło udział 62 zawodników - 10 dorosłych i 52 dzieci. Najwyższe stopnie zdobyli ci, którzy trenują już od 6 lat: Maria Maciejewska - 12 lat, Amadeusz Morou - 11 lat, Szymon Grabarz - 12 lat i Bruno Szejder - 12 lat oraz jedna osoba z grupy dorosłych - Barbara Tomaszewska- Morou.

Warsztaty to też podsumowanie całorocznej ciężkiej pracy na treningach.

- Ja jestem dumna z każdego mojego ucznia, od tego najmłodszego, co ma 4 lata, do tego najstarszego, co ma 61 lat – dodaje Ania. - Od tego, który zdobył swój pierwszy stopień do tego, który zdobył najwyższą cordę na tym evencie w naszej pabianickiej sekcji. Patrzę na moich uczniów i serce się raduje, bo wszyscy się rozwijają, pokonując własne bariery zarówno w głowie, jak i te fizyczne. Stawiają sobie coraz wyższe cele, pędzą do przodu, motywują mnie, bym dalej się rozwijała.

Najwyższe stopnie na warsztatach dostali: „profesorski” - Tomasz Walas (Fofao) z Łodzi. To piąty Polak w grupie ACMB - Asosiasao de Capoeira Mestre Bimba z tak wysokim stopniem. Anna Smusz otrzymała estagiaria nivel 2 (kolor sznura pół czerwony, pół niebieski) i jest pierwszą kobietą w Polsce z takim stopniem, nadawanym tuż przed „profesorskim”.

Do Pabianic przyjechali z Brazylii: Mestre Bamba, Contra Mestre Kabesao, Estagiaria nivel 2 - Fomiga, Estagiario nivel 2 - Venyno, Dona Dalva i Contra Mestre Muzenza (Brazylijczyk, który od 15 lat mieszka w Polsce i prowadzi swoją grupę w Legionowie).

15 września 2026 roku pabianicka grupa będzie obchodzić 10. urodziny.

- Odbędą się one już w naszej akademii, a stopnie otrzyma wtedy 100 osób z naszej sekcji — takie marzenie i taki plan – dodaje Anna Smusz.