Anna Połomka, konserwatorka specjalizująca się w renowacji kamienia, odświeżyła na pabianickim cmentarzu dwa kolejne pomniki.

Jeden z nich to bezimienny obelisk z sygnaturą Ludomira Wąsowskiego, XIX-wiecznego kamieniarza.

– To obiekt z piaskowca, z ciekawą ikonografią – opowiada artystka. – Oprócz typowego dla nagrobków wieńca, mieści się na nim odwrócona pochodnia, która symbolizuje gasnący płomień życia.

Przy tym obiekcie, jak i przy wszystkich wykonanych z piaskowca, najwięcej pracy pochłonęło oczyszczanie kamienia z nawarstwień. Po etapie oczyszczania kolejnym było uzupełnienie ubytków. Na koniec obelisk został zabezpieczony przed działaniem wody.

Drugi pomnik, jaki odnawiała w tym roku Anna Połomka, to wieloimienny obelisk rodziny Krusche, wykonany w solniaku.

– Praca polegała na jego oczyszczeniu, uzupełnienie ubytków, podkreśleniu inskrypcji, zabezpieczeniu woskiem i wypolerowaniu – wyjaśnia Połomka.

Renowacje obu pomników trwały od maja.

Anna Połomka na pabianickich cmentarzach pracuje od 2007 roku, kiedy to po raz pierwszy Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie zorganizowało kwestę na ratowanie zabytkowych pomników. Do tej pory odbyło się 11 kwest. Pabianiczanie wrzucili do puszek wolontariuszy 214.958 zł. Za te pieniądze udało się odnowić 27 pomników: 14 na cmentarzu katolickim i 13 na cmentarzu ewangelickim. Kolejna zbiórka już 1 listopada.