Na terenie Stacji Uzdatniania Wody przy ul. 15. Pułku Piechoty „Wilków” 12 Zakład Wodociągów i Kanalizacji przygotował atrakcje dla wszystkich pabianiczan. Kiedy, w sobotę (6 kwietnia) w godz. 11.00-16.00.

Imprezę rozpoczną cykliści III Wodnym Rajdem Rowerowym.

Rowerzyści wyjadą sprzed stacji o godz. 9.00. Odbiór pakietów startowych będzie od godz. 8.00. Trasa o długości 26 kilometrów prowadzi: ul. Wiejską – ul. Skośną – ul. Skrajną – Hermanów – Terenin – Pawlikowice – Różę – drogę techniczną wzdłuż obwodnicy Pabianic – Mogilno (leśniczówka) – Wielka Wodę – Terenin (leśniczówka) – Hermanów – ul. Skrajną – ul. Skośną – ul. Wiejską - na ujęcie wody.

 Udział w rajdzie jest bezpłatny, a jego powrót zaplanowano na godz. 13.00, gdy zacznie się oficjalne otwarcie Święta Wody. W godz. 11.00-13.00 strażnicy miejscy będą znakować chętnym rowery.

– Dzieci mogą uczestniczyć w rajdzie pod opieką i na odpowiedzialność uprawnionych opiekunów – wyjaśnia Krzysztof Rąkowski, kierownik Działu Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych w ZWiK.

 

Atrakcje dla dzieciaków

– Dzieciaki wyszaleją się na zjeżdżalni z pontonami, wezmą udział w turnieju nerfów, zrobią sobie zdjęcie w fotobudce, pomalują z „Krukiem”, poobsługują koparkę, nauczą się tańczyć i wiele, wiele innych - wymienia prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Wszystkich mieszkańców zapraszam na tę super zabawę.

– Będą też m.in. pokazy tańca dzieci z MDK-u, MOK-u, instruktorów Strefy Ruchu, chóru Incanto, a także pokaz niespodzianka z udziałem uczestniczki programu „Mam talent” – mówi Robert Janus, zastępca prezesa w ZWiK.  – Zabawy z dziećmi poprowadzą wolontariuszki z „Agrafki”, PCK i ZS nr 3.

Z nowości zaplanowano również warsztaty robienia… glutów (czyli slime).

 

 Darmowy grill i „ostre cięcie”

Na miejscu będziemy się mogli posilić – przy darmowym grillu, a nawet… dwóch. 6 obsługujących je osób wyda głodnym mieszkańcom około tony jedzenia, w tym setki kilogramów  kiełbasy i kaszanki. Darmowa będzie też wata cukrowa.

Uwaga, warto poszperać w starych dokumentach, bo zaplanowano również konkurs na… najstarszy rachunek za wodę. Do wygrania będą atrakcyjne nagrody.

Zespół Szkół nr 3 zorganizuje stoisko fryzjerskie dla najmłodszych. „Kruk” zaprasza na malowanie graffiti, a teatr DlaNiepoznaki – na stand up. Będzie też wystawa pojazdów specjalistycznych - najmłodsi będą mogli wsiąść do wozów strażackich i policyjnych.

Jak się produkuje wodę

Jak co roku, pabianiczanie zobaczą stację i laboratorium ZWiK.

– Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, jakie elementy wpływają na wysokość taryfy i czy nasza woda jest tańsza od średniej krajowej – dodaje Krzysztof Rąkowski

Każde dziecko, wchodząc na teren stacji, dostanie karteczkę do zbierania stempelków, a po ich zebraniu otrzyma niespodziankę na stoisku ZWiK-u. Będzie można zobaczyć makietę Grupowej Oczyszczalni Ścieków, a także zrobić badania poziomu cukru i ciśnienia krwi dzięki PCM.

– Stoisko ZWiK-u zaprasza na najlepszą wodą, czyli pabianicką kranówkę i herbatę – mówi Robert Janus.

Na Święto Wody zawiozą nas specjalne, bezpłatne autobusy, które będą kursować na trzech trasach: S1, S2 i S3, zapewniając dojazd z Bugaju, centrum, Starego Miasta, Piasków, Zatorza i Dobronia. Rozkłady jazdy można zobaczyć TUTAJ.