28 marca na ekrany telewizyjne weszła kolejna odsłona programu „Totalne remonty Szelągowskiej”. W pierwszym odcinku nowej serii znana stylistka wnętrz i jej ekipa budowlana przyjechali na ul. Skłodowskiej. Tu od miesięcy próbował urządzić się trzydziestokilkuletni Krzysiek Łyszkowski - pabianicki społecznik, raper znany jako „Este” oraz trener personalny. Remont z Szelągowską był niespodzianką zorganizowaną dla niego przez partnerkę Zuzę i grono najbliższych przyjaciół. Jak zareagował?

Zuza zwabiła go na balkon, pod którym czekało ponad 20 osób. Koledzy, z którymi od lat tworzy charytatywną imprezę Rap Lokal, zarapowali dla niego specjalnie napisany tekst. Na dole była również ekipa TVN-u. Wygadanemu na co dzień (nie tylko w swoich piosenkach) pabianiczaninowi odebrało mowę. Po przywitaniu z projektantką, ruszyli na "rozpoznanie terenu" do lokalu w centrum Pabianic.

Krzysiek dostał mieszkanie na piętrze starej kamienicy od miasta. Komunalny lokal kompletnie nie nadawał się do zamieszkania. 

- O, Boże, jak tu śmierdzi. Dobrze, że telewizja nie przekazuje zapachu - skwitowała po wejściu do niego Dorota. - Całe mieszkanie jest ruiną i składa się z pozostałości po kilkunastu poprzednich właścicielach. 

- To i tak jeden z lepszych, które oglądałem. Na początku był entuzjazm, chęci i dużo energii, żeby działać. Z czasem uświadomiłem sobie, że to mieszkanie może przepaść – opowiadał.

Dlaczego? Bo nieubłagalnie mijał czas, by je wyremontować. Krzysiek miał na to 12 miesięcy. Gdy kręcono odcinek (a było to w listopadzie 2021 roku) zostało ich raptem sześć. Ogrom pracy go przerósł. Na szczęście bliscy rapera wezwali Dorotę oraz jej niezawodną ekipę, która podjęła wyzwanie i w tydzień sprawiła, że obskurne wnętrza odeszły w zapomnienie. Projektantka urządzając „cztery kąty” pabianiczanina postawiła na męską, loftową i elegancką stylistykę we wszystkich pomieszczeniach – czerń przełamała szarością, drewnem i bielą. Pojawiły się nowe meble, sprzęt oraz dodatki. Efekt końcowy zszokował Krzyśka.

- No nieźle! To jest to samo mieszkanie? - ledwo wydobył z siebie. - Jestem w szoku. Nie jestem pewny, czy to dom, czy wystawa sklepowa. Jestem bardzo wdzięczny i na pewno dobrze to wykorzystam.

- To, co my tutaj robimy to tylko namiastka tego, co robisz ty – odpowiedziała wzruszona Szelągowska. - To tylko remont. Mam nadzieję, że to będzie najszczęśliwsze miejsce, które da ci spokój, bo miłość i przyjaciół już masz.

Dorota Szelągowska jeździ po Polsce z remontową misją i zmienia mieszkania wyjątkowych osób - wrażliwych i otwartych na bezinteresowną pomoc innym, często zapominających o własnych potrzebach. Śmiało można powiedzieć, że w przypadku Krzyśka trafiła pod dobry adres.

Po studiach na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego pabianiczanin wyjechał na blisko 10 lat do Anglii, by zarobić tam na lepszy start w Polsce. Wrócił tu na stałe w 2020 roku. Mimo dzielących go z rodzinnym miastem kilometrów nie zerwał pabianickich kontaktów. Tym bardziej wtedy, gdy pomocy potrzebował jego przyjaciel Łukasz Miller – był piłkarz ręczny Pabiksu. Niestety, 2015 rok był ostatnim w karierze sportowej 25-letniego wówczas Łukasza. Przyczynił się do tego niefortunny skok do basenu, przez który doznał czterokończynowego paraliżu.

Szelągowska wyremontowała mieszkanie w Pabianicach

- Lekarze mówili, że będę leżący – opowiadał. - Uratowała mnie rehabilitacja, w której pomógł Krzysiek i pomaga do tej pory.

„Este” od 15 lat zajmuje się muzyką. Wykorzystał swój talent i zorganizował charytatywną imprezę pod szyldem Rap Lokal, dochód z której przekazywany jest na rehabilitację Łukasza. Od 2016 roku hip-hopowy koncert odbywa się dwa razy w roku.

- Początkowo Rap Lokal miał być imprezą promującą mój album. Wszystko było dograne, mieliśmy grać z lokalnymi raperami – wspomina Krzysiek. - Łukasz był w mega potrzebie, więc pomyślałem, że zrobimy biletowaną imprezę, żeby zebrać pieniądze na pomoc dla niego.

Idea Rap Lokalu przyjęła się z czasem w innych miastach – m.in. Końskich, Chorzowie, Jarocinie, Włoszczowej i Bełchatowie.

Podczas tegorocznego, pabianickiego wydarzenia raperzy mieli zbierać środki na zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego, który znacznie ułatwiłby Łukaszowi samodzielne poruszanie się. Jego koszt to około 35.000 złotych. Już nie ma takiej potrzeby...

- Musicie zmienić cel w tym roku – oznajmiła w pewnym momencie Dorota. - Fundacja TVN Nie Jesteś Sam zasponsoruje Łukaszowi wózek.

Podczas emisji pabianickiego odcinka „Totalnych remontów Szelągowskiej” mieliśmy okazję posłuchać utworu, który „Este” wykonał razem z projektantką. Napisał go tuż po przyjeździe ekipy TVN-u do Pabianic. Teledysk do piosenki nakręcono we wnętrzach restauracji Zielona Górka, klubu bilardowego przy ul. Mariańskiej, kawiarni Loft74 oraz na podwórzu przed kamienicą przy ul. Skłodowskiej. W tle widać przyjaciół Krzyśka – m.in. Łukasza z rodzicami, Zuzę, a nawet bujającego się w rytm muzyki prezydenta Mackiewicza.

Powtórkę będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę (3 kwietnia) o godzinie 18.00 oraz na platformie Player.pl.