ad

Zamontowany szybowiec to SZD-30 Pirat, polska konstrukcja wyprodukowana w 1975 r. Jego znaki rejestracyjne to SP-2942. Od początku latał w Aeroklubie Łódzkim. W powietrzu spędził około 3.000 godzin, wyszkoliło się na nim kilkuset pilotek i pilotów. Pabianicki egzemplarz startował w dziesiątkach zawodów szybowcowych, zdobyto na nim wiele złotych i srebrnych odznak.

- Szybowiec zagości u nas na stałe i stanie się nieodłącznym elementem antresoli w „Tkalni” - mówi Robert Zapędowski, dyrektor marketingu.

- Szybowiec jest sprawny, ale nie był od jakiegoś czasu używany. Nie chcieliśmy, żeby stał i się kurzył – mówi Weronika Cieślak, Aeroklub Łódź.

Szybowca nad antresolą montowano w nocy, od 21.00 do 4.00. Zaangażowanych było w to kilkadziesiąt osób: technicy, piloci i projektanci. Załatwienie formalności, które się z tym wiązały trwało prawie pół roku.

W sobotę do godz. 18.00 można przyjść do Tkalni i przy okazji wziąć udział w konkursie organizowanym przez Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi. Wystarczy z pomysłem dokończyć zdanie „Latam z Łodzi, bo ...”. Do wygrania jest bilet do Dublina w obie strony. Wyniki konkursu będą za tydzień. Oprócz tego jest stoisko Aeroklubu Łódzkiego. Tutaj można spróbować lotu symulatorem drona.

- Jesteśmy tutaj po to, aby się pokazać. Wielu ludzi spoza Łodzi nie wie, że u nas można się szkolić i że organizujemy również ciekawe zajęcia. Dzięki tej współpracy będziemy na nie zapraszać – dodaje Weronika Cieślak.

Aeroklub Łódzki organizuje szkolenia samolotowe, szybowcowe, motocyklowe i dronowe. Organizują zajęcia modelarskie, pokazy balonowe i imprezy lotnicze.

Polska ma dość długie i znaczące tradycje w tym sporcie. Sebastian Kawa, najpopularniejszy polski szybownik jest 15-krotnym Mistrzem Świata w szybownictwie. Polacy niejednokrotnie zdobywali medale drużynowe w prestiżowych zawodach. Słyniemy także z konstruowania jednych z najlepszych szybowców na świecie. Obecnie najnowocześniejszym szybowcem polskiej konstrukcji jest Diana-3 nad którą przez 6 lat pracował sztab wybitnych, polskich specjalistów.

- Warto zauważyć, że w Pabianicach urodził się polski, wybitny konstruktor i budowniczy szybowców, Bogumił Bereś. Był on konstruktorem m. in. szybowca Diana-1 uznawanego na początku lat 90-ych za jedną z najlepszych konstrukcji na świecie – opowiada Robert Zapędowski. - Pabianice znajdują się także w sąsiedztwie dwóch lotnisk.

Mamy 8 km do Portu Lotniczego w Łodzi (w tym siedziby Aeroklubu Łódzkiego) oraz 16 km do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

To nie koniec niespodzianek, które szykuje dla nas Tkalnia w najbliższym czasie. Jeszcze w tym półroczu zostaną otwarte 2 duże lokale gastronomiczne oraz Żabka. W marcu w pasażu handlowym przybędzie ponad 200 metrów kwadratowych przestrzeni dla gości na budowanych aktualnie dwóch antresolach. Powstaną tam strefa relaksu z wygodnymi kanapami, fotelami i sofami oraz strefa zabaw z dużym placem zabaw i stojakami z Playstation 4.

Inwestor Tkalni poszukuje także lokalnych najemców do nowych lokali usługowych, które powstaną za ostatnim rzędem miejsc parkingowych w eleganckich i estetycznych, przeszklonych kontenerach handlowych.