Pabianiczanie przychodzą dziś do kościołów, by adorować grób Pański. Proboszczowie pilnują, by do świątyni nie weszło więcej niż 5 osób. W ten wyjątkowy dzień dla katolików ważna jest modlitwa. Parafianie Miłosierdzia Bożego, czy św. Maksymiliana Kolbego dostosowują się do nowych zasad. Nikt nie błądzi wokół kościoła z koszyczkiem.

Dziś w parafiach nie ma „święcenia koszyczków”. Mimo to, w wielu domach przygotowuje się święconkę. Świąteczne pokarmy trafią na stół w niedzielę wielkanocną. Jak je pobłogosławić zgodnie z tradycją?

- W tym roku rezygnujmy z obrzędu błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych w formie publicznej – zapowiedział Biskup Ireneusz Pękalski, Wikariusz Generalny. - Obrzęd ten zastępuje błogosławieństwo posiłku dokonane w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Tekst obrzędów błogosławieństw pokarmów na stół wielkanocny znajduje się na stronach internetowych pabianickich parafii. Kościoły nie zamykają się w ten dzień na wiernych, lecz zapowiadają że nie święcą pokarmów wodą święconą. Trzeba jednak przestrzegać ograniczeń w wydarzeniach o charakterze religijnym (w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób).

- Każdego roku to był dzień rekordu ilości parafian i gości. Naszym wielkim pragnieniem zawsze było i wciąż jest, aby tyle samo osób przychodziło na niedzielne Msze święte. Święconka stała się czymś więcej niż tradycją. Kościół będzie otwarty, Pan Jezus będzie w Grobie Pańskim, ale święcenia pokarmów nie będzie. Może nam wszystkim potrzebna jest cisza wielkiej soboty? - czytamy na stronie parafii Najświętszej Maryi Panny.

Pabianickie parafie umożliwiają przede wszystkim „udział” wiernym w nabożeństwach online. Dają swoim parafianom poczucie wspólnoty w te niełatwe, lecz ważne dla katolików święta.

- W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Rezurekcja w naszym kościele tradycyjnie o godz. 6.00. Nie będzie procesji, ale jak obudza Was nasze dzwony, to podejdźcie do okna bo  na zakończenie  uroczystości kapłan przed kościołem pobłogosławi Najświętszym  Sakramentem naszą parafię – zapowiada proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe.