Według zapowiedzi ministra zdrowia, każdy punkt szczepień dostanie tygodniowo 30 dawek szczepionek. Pozwala to na zaszczepienie w tygodniu 30 osób w jednym punkcie, co średnio wynosi po 6 osób szczepionych dziennie (od poniedziałku do piątku). W Pabianicach punktów szczepień mamy 8 (LOKALIZACJE PUNKTÓW W CAŁYM POWIECIE).

Pierwszą szczepioną grupą pabianiczan, będą seniorzy – osoby w wieku 70 i więcej lat. Na pierwszy ogień pójdą zapewne najstarsi, czyli ci co ukończyli 80 lat, bo takie osoby mogą na szczepienie umawiać się tydzień wcześniej niż ci młodsi (70 – 79 lat). Przypomnijmy:

Rejestracja osób 80 lat i starszych ruszy 15 stycznia

Rejestracja osób 70 lat i starszych ruszy 22 stycznia

Od 25 stycznia obie grupy będą szczepione według umówionych terminów.

Jak podaje Wojciech Poros, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, w Pabianicach mieszka 3.516 osób, które ukończyły 80 lat oraz 8.581 osób w wieku 70-79 lat.

Zatem, zanim zaszczepić będą mogli się młodsi pabianiczanie, trzeba wyszczepić grupę do 12.097 osób. Tylko przy założeniu, że ilość tygodniowych dawek szczepionek w punktach nie zmieni się, cała akcja szczepienia pabianickich seniorów (pierwszą dawką) może potrwać nawet do… końca roku. To także przy założeniu, że zaszczepią się prawie wszyscy mieszkańcy z tej grupy wiekowej.

Na każdy z punktów w mieście przypada 1.512 – 1.513 pacjentów do szczepienia.

Na kolejną (drugą) dawkę szczepionek, rząd przewiduje taką samą ilość.

O zawrotnym tempie szczepienia społeczeństwa na koronawirusa nie ma zatem mowy. Przynajmniej w pierwszym kwartale tego roku.