Kierownik Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, Klaudiusz Majtka, przekazał dziś (7.11) komendzie Straży Miejskiej kurtko-kombinezony dla bezdomnych. Mają one ochronić przez wyziębieniem osoby, które zamieszkują pustostany i odmawiają przewiezienia do schroniska w okresie zimowym.

Udało się na razie zdobyć pięć sztuk dzięki ofiarności Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II, działającej we współpracy z odzieżową firmą Volcano. Akcja prowadzona jest w ramach kampanii dobroczynnej „Ciepłe Serce”. Kombinezony uszyto z nieprzemakalnego materiału, podszytego grubą, ciepłą tkaniną. Po odpięciu dołu kurtka nadaje się do użytku codziennego. W komplecie jest torba oraz polarowy komin.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zorganizować chociaż tyle. Będziemy apelować o większą ilość. Nie udało się znaleźć sponsorów, więc wielkie podziękowania dla pani Magdaleny Dworskiej, że zdecydowała się po długich rozmowach ze mną udzielić takiego wsparcia. Warto pamiętać, że bezdomni potrzebują pomocy nie tylko zimą. Wysokie, letnie temperatury są również dla  nich zabójcze. Należy reagować, gdy widzimy taką osobę leżącą na ulicy, czy przystanku - mówi kierownik TPBA.

Na dworze coraz zimniej. Niebawem strażnicy miejscy zaczną kontrolować miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni.

- Takich osób w naszym mieście jest dużo. W większości są nam znane, ale przybywa nowych twarzy- dodaje komendant SM, Tomasz Makrocki.

Jeśli uważacie, że bezdomny może wymagać pomocy, nie bójcie się wykręcić numer 112. Dzięki aplikacji geoportal możecie także oznaczyć lokalizację, w której taka osoba się znajduje.

W czasie interwencji osobom bezdomnym proponowane jest przewiezienie do noclegowni. Tam oferuje się pomoc doraźną oraz długofalową, czyli wyjście z ewentualnego uzależnienia, odnalezienie się na nowo w społeczeństwie, pomoc w znalezieniu zatrudnienia i mieszkania.

UWAGA! 

Podopieczni schroniska apelują nieustannie także o pomoć w zbiórce środków chemicznych.

Najbardziej potrzebna jest chemia gospodarcza:

płyn do podłóg

płyn do zmywania

środki piorące

oraz środki higieny osobistej