Trwają roboty przy rewitalizacji mauzoleum na cmentarzu ewangelickim. Ma być gotowe w maju przyszłego roku. Roboty prowadzi Zakład Robót Budowlanych Krzysztofa Jędraszka.Wykonano już część bardzo ważnych robót, ale mało widocznych.

– Osuszyliśmy ściany, położyliśmy izolację poziomą i pionową oraz nową instalację elektryczną. Teraz skuwamy cementowy tynk z murów kaplicy. Potem położymy nowy tynk, ale taki, który będzie "oddychał" – opowiada Krzysztof Jędraszek. Do wymiany jest też pokrycie dachu.

Trwają też roboty w podziemiach kaplicy. Ma tu być być sala spotkań, wystaw i kameralnych koncertów. Powstały już nowe schody prowadzące do kaplicy. Są wzmocnione, bo będzie tu "schodołaz" dla osób na wózkach inwalidzkich. Windą niepełnosprawni będą mogli dostać się do sali w podziemiu kaplicy.

Wszystkie roboty są prowadzone pod okiem konserwatora zabytków, bo kaplica pochodzi z początku ubiegłego wieku. Przy jego udziale zrobiono odkrywki na ścianach wewnątrz kaplicy. Znaleziono kilkanaście warstw farby i tynków.

Konserwator ma też oko na odtworzenie zabytkowych witraży w oknach. Niestety, są one poważnie uszkodzone. Fundacja "My Kochamy Pabianice" zobowiązała się zapłacić za ich odtworzenie, ale żeby to zrobić potrzebna jest dokumentacja fotograficzna.

– Szukamy zdjęć kaplicy z czasów jej świetności – mówi Andrzej Furman, prezes fundacji. – Pastor dysponuje starym zdjęciem, ale niestety jest ono dość niewyraźne. Może ktoś z pabianiczan ma w swoim archiwum takie zdjęcia. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

Remont i przebudowa kaplicy jest możliwa dzięki staraniom parafii ewangelicko-augsburskiej. Koszt to ponad 3 miliony złotych. Parafia pozyskała na to środki z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 2,2 mln zł.

– Wygraliśmy konkurs na dotację unijną – dodaje proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej biskup Jan Cieślar. – Pieniądze unijne będziemy dostawać w miarę postępu prac. Nie jest to żywa gotówka.

Trochę historii

Mauzoleum Kindlerów wzniesiono w latach 1907 - 1909. Fundatorką była Zofia Kindler - żona Ludwika Kindlera, którego ojciec Rudolf założył fabrykę wyrobów wełnianych w Pabianicach. Mauzoleum reprezentuje styl nawiązujący do secesji i orientu. Stoi na planie kwadratu i zwieńczony jest półkolistą absydą. W narożnikach znajdują się wieże - pylony. Pokryta jest dachem w kształcie kopuły. Wnętrze mauzoleum to jedna nawa z emporą, zdobioną girlandami i wieńcami. W oknach są witraże. Największy, mieszczący się nad głównym wejściem, przedstawia anioły unoszące urnę. Projekt mauzoleum stworzył Johannes Wende, który odpowiada także za powstanie wielu łódzkich świątyń, m.in. archikatedry św. Stanisława Kostki i ewangelickiego kościoła św. Mateusza.Od 1911 roku mauzoleum pełni funkcję cmentarnej kaplicy ewangelickiej. Mauzoleum jest wpisane do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Łódzkiego.