Kamienne, pamiątkowe płyty to pomysł Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic. Pojawił się w 2021 roku.

- Planując obchody 79. rocznicy, marzyliśmy, by kolejną należycie uczcić – wspomina Joanna Kupś, wiceprezes TMDP. - Remont centrum miasta spowodował, że nie mogliśmy wmurować naszych płyt w maju 2022 roku.

Stan finansów TMDP nie pozwolił na zakup tablic ze składek. W tym celu zorganizowano internetową zbiórkę pieniędzy. Trwała ponad trzy miesiące.

- W najśmielszych oczekiwaniach nie sądziliśmy, że odzew będzie tak szeroki. Wpłaty były różne, po 10, 50 czy 100 złotych, jedna z nich sięgnęła 1000 – mówi Joanna Kupś.

Internetową zrzutkę wsparło 110 osób. Udało się zebrać 7.397 złotych. Kwota przekroczyła cel zbiórki.

- Zakładaliśmy, że uda się nam zebrać 6.000 złotych. Mogliśmy za tę kwotę wykonać cztery płyty. Pozostałe środki chcemy wykorzystać na wykonanie kolejnych, które byłyby umieszczone np. na ul. Piotra Skargi czy Konstantynowskiej. Najlepiej, gdyby się to zbiegło z remontami chodników przy tych ulicach – dodaje wiceprezes.

Przeczytaj też: Długim szeregiem szli, bici i poniewierani

Dwie z czterech tablic zostały zamontowane w pobliżu skrzyżowania ulic Konstantynowskiej i Warszawskiej (na wysokości skweru im. Lubońskiego) oraz u zbiegu ul. Bóźnicznej i Warszawskiej. Pozostałe będą po zachodniej stronie getta, czyli przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Warszawskiej i Starego Rynku.

- Czekamy, aż wykonawca remontu będzie gotowy do montażu tych płyt – dodaje Joanna Kupś. - Każdy, kto chodzi po Pabianicach, będzie mógł zobaczyć, że było tutaj takie miejsce, jak getto, że żyła tu wielka, wspaniała społeczność. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy jedną z tych płyt dziś symbolicznie odsłonić. Świadczy to o tym, że nie tylko środowiska historyczne, Muzeum Miasta Pabianic i organizacje mają na celu upamiętnić pabianiczan, którzy tutaj żyli. 

81. rocznicę likwidacji pabianickiego getta uczczono również składając kwiaty przy kamieniu pamięci stojącym przy ul. Wyspiańskiego. W symbolicznej uroczystości udział wzięli prezydent Grzegorz Mackiewicz, jego zastępczyni Aleksandra Jarmakowska, wicestarosta Grabriela Wenne Błażyńska, przedstawiciele Rady Miejskiej oraz zaproszeni goście.

W ramach obchodów tej tragicznej rocznicy Stowarzyszenie Centrum Badań Żydowskich (we współpracy z Pabianickim Sztetlem, Muzeum Miasta Pabianic, Stowarzyszeniem Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan i Strażnikami Pamięci) organizuje w najbliższą niedzielę (21 maja) spacer po kirkucie przy ul. Jana Pawła II. Opowie o nim Milena Wicepolska-Góralczyk. Początek o godzinie 12.00. Wstęp wolny.