Autorem i inicjatorem powstania muralu z podobizną pisarza jest Dominik Jach, znany jak Artcore Skills. Ściana „wpadła” mu w oko przypadkowo.

- Często mam tak, że przejeżdżam obok jakiegoś muru i odczuwam impuls, że akurat tam chcę malować – mówi z uśmiechem pabianiczanin.

Najnowsze dzieło Dominika widać jak na dłoni od ul. Partyzanckiej. Powstało na około 40 m kwadratowych powierzchni ściany kamienicy, którą zarządza wspólnota mieszkaniowa. Pomysł na realizację projektu przeszedł bez problemu. 

Oprócz wizerunku pisarza na murze widnieje krótka notatka o nim, a nad jego głową, po błękitnym niebie niczym ptaki szybują książki z tytułami najsłynniejszych dzieł.

- Idąc ścieżką przez skwerek- z lewej strony kamienicy - można dostrzec w muralu efekt 3D – podkreśla Artcore Skills.

Prace nad malowidłem przy ul. Żeromskiego młody artysta zaczął w sierpniu, ale ostatnie szlify nadał mu dopiero wczoraj – w przeddzień rocznicy urodzin pisarza.

- Pracowałem nad nim pro bono, w wolnych chwilach, po 2,3 godziny dziennie – mówi autor.

To drugi mural Dominika z podobizną patrona ulicy (pierwszą jest Maria Skłodowska-Curie). Jak obiecał – nie ostatni.

- Mam kilka opcji do wyboru, ale konkretnych planów nie chcę na razie zdradzać. Pewne jest to, że w tym roku nie dam rady ich zrealizować.

Ale... Jak powiedział nam Dominik, właśnie przygotowuje się do innego, społecznego projektu. Do działania zainspirowała go książka „My, pabianiczanie” autorstwa Romana Kubiaka.

- Planuję namalować podobiznę słynnego pabianiczanina, ale to też niespodzianka – dodał tajemniczo.

Prace Dominika ozdobiły dotąd różne dzielnice Pabianic. Są m.in. przy: ul. Bagatela (mural patriotyczny), przy ul. Skłodowskiej (dziewczynka z motylami), walentynkowy miś na rogu ul. Łaskiej i Kochanowskiego, odblaskowy napis LOVE i tło do zdjęć w Lewitynie oraz hip-hopowe graffiti przy ul. Partyzanckiej (nieopodal skrzyżowania z ul. Piłsudskiego).