Stało się to, czego obawiali się nie tylko kierowcy, ale i przedsiębiorcy mający firmy w centrum miasta – całkowicie zamknięta dla ruchu zostaje ulica Zamkowa (od Kilińskiego do Żeromskiego).

- Możliwe będą dojazdy docelowe dla tutejszych mieszkańców, przedsiębiorców i zaopatrzenia – mówi Andrzej Barański, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Pabianicach.

Zobacz też: Skrzyżowanie z ul. Wiejską zostanie otwarte. Koniec objazdów

Nie będzie to jednak łatwe, bo trasy dojazdów prowadzą po placu budow

Zamkową będzie można "przeciąć" tylko na skrzyżowaniach ulic poprzecznych. Przejezdne będą skrzyżowania z ul. Kilińskiego (św. Jana), Kościuszki (na wprost w Pułaskiego), Traugutta (na wprost w Narutowicza). Dwukierunkowe pozostaną ulice: Waryńskiego i Wyszyńskiego.

Wykonawca remontu chce zachować możliwość „przecinania” ul. Zamkowej na co drugim skrzyżowaniu. Podobna zasada obowiązywała w czasie prac na ul. Łaskiej – zamykano co drugie skrzyżowanie.

A gdzie zaparkujemy? Na zamkniętym odcinku Zamkowej parkowanie nie będzie możliwe. Kierowcy muszą zostawić auta na bocznych drogach. Najtrudniej będzie znaleźć miejsce w okolicy Urzędu Miejskiego. Dostępny nadal będzie parking przy SDH (od ul. Kilińskiego) oaz wzdłuż ul. Kościuszki. Miasto wyznaczyło dodatkowe miejsca parkingowe m.in. na placu za Domino, na ul. Wyspiańskiego (parkowanie skośne) oraz na placu za Szkołą Podstawową nr 5.

 

Robota na wiele miesięcy

Wprowadzona nowa organizacja ruchu na Zamkowej to efekt kolejnego etapu remontu tramwajowego.

- Wykonawca realizować będzie prace związane z: budową kanału deszczowego, rozbiórką i przebudową układu torowo-drogowego, przebudową wlotów i wylotów na skrzyżowania dróg poprzecznych, budową peronów tramwajowych i autobusowych, rozbiórką i przebudową zjazdów indywidualnych i publicznych, budową parkingów, budową drogi rowerowej i ciągów pieszo-rowerowych, budową oświetlenia ulicznego i przebudową kolizji elektroenergetycznych i teletechnicznych oraz budową odwodnienia torowo-drogowego – wymienia Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji (Progreg InfraCity).

Oznacza to, że utrudnienia potrwają jeszcze długo. Według wstępnej oceny wykonawcy, to robota na minimum kilka miesięcy.

Do tego wiemy już, że cały remont głównej ulicy miasta nie skończy się w tym roku. Prezydent Grzegorz Mackiewicz zdradził ostatnio nowy termin zakończenia inwestycji, uzgodniony z wykonawcą. Mowa tu o czerwcu 2022 roku.

 

Gdzie na autobus?

Z ul. Zamkowej zostanie przeniesiony postój taxi. Będzie mieścił się na ul. Traugutta (na wysokości sklepu Bricomarche). Podobny „los” spotka przystanki autobusowe.

Na ul. Lutomierskiej przy ul. Zamkowej zostaną uruchomione tymczasowe przystanki w obydwu kierunkach. Przystanek Zamkowa/Kilińskiego zostanie natomiast przeniesiony za skrzyżowanie z ul. Kilińskiego.

Linie 260, 262, D i Z41: autobusy pojadą objazdem ulicami: św. Jana, Partyzancką, Lutomierską do Zamkowej i dalej bez zmian. Analogiczna zmiana trasy dla linii 262, D i Z41 obowiązuje także w przeciwnym kierunku.

Linia 265: kursy w dni powszednie realizowane dotychczas do Dworca PKP zostaną skierowane do Sikorskiego, Piłsudskiego lub zajezdni MZK (zgodnie z oznaczeniami w rozkładzie jazdy).

Kursy niedzielne do Dworca PKP zostaną skierowane objazdem ulicami św. Jana, Partyzancką i Lutomierską (analogicznie w stronę Pawlikowic).

Linia T: w kierunku Rzgowa i Guzewa autobusy linii T pojadą z Dworca PKP ulicami: Łaską, Wiejską, Moniuszki i Kilińskiego do Zamkowej. W przeciwnym kierunku pojadą natomiast zmienioną trasą ulicami: Kilińskiego, Moniuszki i Szarych Szeregów do Dworca PKP. Uwaga – w centrum autobusy linii T nie będą zatrzymywać się na przystankach Zamkowa/Okulickiego i Zamkowa/Kilińskiego (w zamian zaplanowano postój na przystankach Kilińskiego/SDH i Kilińskiego/Zamkowa).

Busy i przewozy pracownicze: busy do Łodzi oraz autobusy pracownicze w kierunku Rzgowa i Łodzi odjeżdżające dotychczas z przystanku Zamkowa/Kilińskiego będą odjeżdżać z przystanku tymczasowego po drugiej stronie ulicy Kilińskiego (w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła). Busy do Konstantynowa Łódzkiego i Konina będą natomiast odjeżdżały z przystanku Zamkowa/Okulickiego.