Od wtorku wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na ulicach Kilińskiego i Jurzkowickiej. Na dwóch odcinkach obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Ruchbędzie puszczony  tylko jedną połową jezdni. Roboty prowadzone będą po stronie wschodniej na odcinku ok. 300 metrów, od Piemontu do rzeki.

- Roboty prowadzone będą przy zamknięciu połowy szerokości jezdni z wprowadzonym ruchem wahadłowym na ulicy Kilińskiego, przy zamkniętym wlocie ul. Moniuszki do ul. Kilińskiego – informuje Marcin Nowicki, kierownik zespołu ds. informacyjnych Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. - Po wykonaniu połowy jezdni do warstwy wiążącej, wykonawca przejdzie z robotami na druga połówkę jezdni.

Kolejne zwężenie również ma mieć długość ok. 300 metrów i będzie po stronie prawej ulicy Jutrzkowickiej, od posesji nr 11 do posesji nr 31. Tu także po wyschnięciu nawierzchni, roboty przeniosą się na drugą połowę jezdni.

Do kiedy potrwają te utrudnienia?

- Utrudnienia na wspomnianych 2 odcinkach będą trwały jeszcze na początku przyszłego roku i są związane bezpośrednio z budową rond, czyli przebudową skrzyżowań (Kilińskiego i Moniuszki oraz Świetlickiego i Jutrzkowickiej – red.) - dodaje rzecznik ZDW.

Prowadzone prace na drodze wojewódzkiej nr 485 na odcinku od skrzyżowania z ul. Świetlickiego w kierunku Grobelnej to dalszy ciąg przebudowy tej drogi za pieniądze pochodzące z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Długość tego remontowanego odcinka to 2,3 kilometra. Wcześniej pabianiczanie stali w korku na wahadle przy skrzyżowaniu ulic Świetlickiego i Jutrzkowickiej. Wykonywano tu część robót do granicy miasta. Nadal jeszcze podróżujący w kierunku Bełchatowa na swojej drodze spotykają aż 4 sygnalizacje ruchu wahadłowego – przed Pawłówkiem, w Hucie Dłutowskiej, w Budach Dłutowskich i w Dłutowie.

Co z drzewami?

Wszystkie prace rozpoczęły się od wycinki drzew, rosnących przy drodze. Przy Kilińskiego pod topór idzie blisko 100 drzew.

- Wycinka będzie prowadzona sukcesywnie i może potrwać jeszcze w październiku. Usuwany jest drzewostan kolidujący z rozbudową. Wycięte drzewa zostaną zastąpione nasadzeniami kompensacyjnymi – wyjaśnia Marcin Nowicki.

Zapytaliśmy więc, gdzie pojawią się nowe drzewa?

- Nasadzenia będą w wyznaczonych miejscach. Nie wszędzie będą te same lokalizacje 1:1, chociażby ze względu układ drogi po przebudowie – odpowiada rzecznik.

Będą zwężenia

Prace, które uczą pabianickich kierowców cierpliwości, w całości obejmują: rozbiórkę i budowę nowej nawierzchni jezdni na całym odcinku, budowę rond, budowę zjazdów, zatok autobusowych, chodników i przepustów, rozbudowę kanalizacji deszczowej i rowów, budowę nowego oświetlenia drogowego, rozbiórkę mostu i budowę przepustu przez rzekę Pabiankę, budowę zatok postojowych oraz przebudowę kolidujących sieci infrastruktury.

Dlatego też poza wahadłami na Kilińskiego i Jutrzkowickiej, od października pojawią się zwężenia drogi na odcinkach 50-100 metrów (od ul. Świetlickiego do granicy Pabianic).

- Będą wykonywane prace związane z infrastrukturą podziemną, naziemną i budową chodników. Odcinki będą się przesuwać wraz z postępem prac – tłumaczy rzecznik.

Koniec robót planowany jest na koniec sierpnia 2020.

Ominąć centrum

W związku z wprowadzoną zmienioną organizacją ruchu, miasto wprowadziło zmiany w kursowaniu autobusów. Od 16 września zawieszone zostały przystanki: Kilińskiego/przychodnia, Kilińskiego/Moniuszki, Moniuszki/Kościuszki, Moniuszki/ Mariańska,Jutrzkowicka/Wodna oraz Jutrzkowicka/Świetlickiego.

Objazdem kursują autobusy linii „4” i „6”. Z „Waltera” Jankego jadą bez zmian do przystanku Zamkowa/Zamek, następnie jadą objazdem ulicami: Zamkową, Narutowicza i Moniuszki, dalej stałymi trasami. Na trasie objazdu autobusy zatrzymają się dodatkowo na przystanku Zamkowa/Okulickiego oraz tymczasowo utworzonych przystankach Narutowicza/MZK i Narutowicza/Moniuszki. A z powrotem z15. Pułku Piechoty „Wilków” i Karolewa autobusy linii „4” i „6” pojadą bez zmian do przystanku Moniuszki/Targowa, dalej objazdem ulicami: Moniuszki, Waryńskiego, Zamkową i stałymi trasami do Waltera-Jankego. Przystanek dodatkowy: Zamkowa/Kościuszki.

Od poniedziałku 16 września będą obowiązywać też niewielkie zmiany w rozkładach jazdy autobusów linii „2”, „7” i „263”. Są one związane z rozpoczynającą się przebudową ul. Kilińskiego. Na linii „2” zostaną opóźnione dwa kursy w dni powszednie: z Waltera-Jankego z 7.20 na 7.30 oraz z Klimkowizny z 7.53 na 7.58.

W rozkładzie jazdy linii „7” na dni powszednie zostaną wprowadzone cztery zmiany:

  • kurs z Waltera-Jankego w dni powszednie wolne od nauki szkolnej z godz. 7.30 będzie przyśpieszony na 7.20,

  • kurs realizowany o 9.06 z Piłsudskiego będzie wykonywany o 9.02 od zajezdni MZK,

  • kurs o 17.30 z "Waltera" Jankego będzie realizowany do zajezdni MZK zamiast do Piłsudskiego,

  • kurs o 17.47 z Piłsudskiego tymczasowo nie będzie wykonywany.

Jedna zmiana dotyczy linii „263” – kurs wykonywany w dni nauki szkolnej z "Waltera" Jankego do ul. Zachodniej w Ksawerowie będzie przyśpieszony z 7.30 na 7.20.