Kto ma pierwszeństwo? Z jaką prędkością wolno jeździć rowerem? Czy rowerzyści mogą przejeżdżać przez zebry? Na te i wiele innych pytań naszych czytelników odpowiada młodszy aspirant Michał Łyszkowski, asystent Zespołu Organizacji Służby Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.

Czy rowerzystów i jeżdżących na hulajnogach obowiązują ograniczenia prędkości? Jaka jest dozwolona prędkość na chodniku, a jaka na ścieżce rowerowej?

– Artykuł 33 ust. 6 mówi: Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Art. 33c: Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Czy i w jakim przypadku rowerzysta może jechać po chodniku?

Kto ma wtedy pierwszeństwo - pieszy czy rowerzysta?

– Art. 33 ust. 5: Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Na ul. Zamkowej w okolicy skrzyżowania z ul. Konopnickiej jest ścieżka rowerowa (przy jezdni). Jest tu też przejście dla pieszych. Czy rowerzysta powinien ustąpić pieszemu, który chce skorzystać z tego przejścia?

– Przejście dla pieszych może być wyznaczone na drodze dla rowerów w analogiczny sposób jak na jezdni. W takim przypadku rowerzysta zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu i na nie wchodzącemu.

Czy rowerzysta może przejeżdżać po przejściu dla pieszych, czy powinien przeprowadzić rower?

– Artykuł 26 ust. 3 mówi: Kierującemu pojazdem zabrania się: 3) jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 6, art. 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2.

Wyjątki powyższego przepisu dotyczą wyłącznie jazdy po drodze dla pieszych, nie po przejściu dla pieszych:

art. 33 ust. 6: Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

art . 33a. ust. 2: Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

art. 33b ust. 2: Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego urządzeniem transportu osobistego jest dozwolone wyjątkowo, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz drogi dla pieszych i rowerów.

W Pabianicach dróg rowerowych bez liku. A rowerzyści... i tak po swojemu

Na ulicy Jutrzkowickiej wybudowano drogę rowerową wzdłuż ogrodzeń posesji. Wyjeżdżający z posesji autami trafiają wprost na rowerzystów. Nie ma tu chodnika (podobnie jest na ul. Targowej). Dochodzi do częstych awantur między kierowcami i rowerzystami. Czy to nie jest błąd w budowie ścieżki?

– Analogiczna sytuacja spotykana jest w wielu małych miejscowościach, w których jezdnia przebiega bezpośrednio przy ogrodzeniach posesji, a brak jest chodników czy dróg dla rowerów. Kierujący pojazdem wyjeżdżającym z posesji musi zastosować przepisy dotyczące włączania się do ruchu i ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, czyli rowerzystom, pieszym, którzy mogą dla przykładu biec jezdnią wzdłuż ogrodzenia (np. uprawiając sport), czy wreszcie pojazdom mechanicznym, których prędkość może być z zasady dużo wyższa niż rowerzysty.

W Pabianicach dróg rowerowych bez liku. A rowerzyści... i tak po swojemu

Czy rowerzysta powinien posiadać kartę rowerową, tak jak kierowca ma prawo jazdy?

– Artykuł 4 ust. 4: Osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym.

Art. 7. 1. Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania: rowerem, wózkiem rowerowym, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego – jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Jak powinien być wyposażony rower (światła, hamulce itp.)? Czy jest obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej, odblasków na rowerze w mieście? A jak to jest w terenie niezabudowanym?

– Mowa o tym jest w § 53. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

1) z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

2) z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

3) w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (chodzi o kierunkowskazy);

4) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

5) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

Reasumując powyższe, rowerzyści nie mają obowiązku używania kamizelek odblaskowych, zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza. W okresie od zmierzchu do świtu rower powinien być wyposażony w światła wskazane w przepisie powyżej.

Czy rowerzysta ma obowiązek korzystania ze ścieżek rowerowych, czy ma wolny wybór (może jeździć jezdnią, chodnikiem lub ścieżką)? Na ul. Kilińskiego jest ścieżka wzdłuż stadionu, ale jeżdżą po chodniku przy ogrodzeniu cmentarza.

– Artykuł 33. Ust. 1 mówi: Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Czy rowerzyści powinni jeździć po ścieżce, chodniku, jezdni „gęsiego”, czy jak im się podoba?

– Artykuł 33 ust. 3a brzmi: Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Kto ma pierwszeństwo, gdy rowerzysta zjeżdża z drogi rowerowej na jezdnię (patrz: ul. Kopernika, gdzie droga rowerowa kończy się przed skrzyżowaniem z ul. P. Skargi)?

– Kierujący rowerem we wskazanym przypadku wjeżdża z drogi dla rowerów na pas ruchu dla rowerów, który specjalnie jest oddzielony linią ciągłą, aby uniknąć sytuacji kolizyjnej. Nie jest to włączanie się do ruchu w myśl przepisów wymienionych w artykule 17.

Wyjaśniając powyższe, we skazanym miejscu (ul. Kopernika) rower zjeżdża z drogi dla rowerów na pas ruchu dla rowerów oddzielony linią ciągłą. W związku z powyższym kierujący samochodem nie może wjechać na ten pas (musiałby przejechać linię ciągłą). W przypadku kiedy rowerzysta zjeżdża z drogi dla rowerów na jezdnię (nie na pas ruchu dla rowerów) włącza się do ruchu, więc jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

W Pabianicach dróg rowerowych bez liku. A rowerzyści... i tak po swojemu

Rowerzyści bardzo rzadko sygnalizują swoje zamiary, np. skrętu w prawo lub w lewo. Jak powinni to robić?

– Artykuł 22 ust. 5A: W przypadku gdy pojazd nie jest wyposażony w kierunkowskazy, kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Przykład z poniedziałku, godz. 15.00, skrzyżowanie ul. Orlej i Łąkowej. Pani na rowerze z komórką przy uchu wjechała na przejście dla pieszych, nie zatrzymując się przed nim. Co zrobiła źle?

– Artykuł 45 ust 2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Art 26 ust. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się: 3) jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 6, art. 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2.

Zdaniem naszych Czytelników rowerzyści czują się bezkarni, bo nie mają na rowerach numerów rejestracyjnych, trudno ich rozpoznać na miejskim monitoringu. Nie słyszeliśmy, by jakiś rowerzysta został ukarany mandatem (punktów karnych dla nich nie ma) za taką jazdę, a może się mylimy?

– W roku 2022 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji w Pabianicach zastosowali wobec rowerzystów 422 środki prawne. W siedemnastu przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Rozumiemy, że państwo stawia na ekologię i jazdę rowerem, ale czy rowerzystów nie obowiązują przepisy ruchu drogowego i zasada „ograniczonego zaufania” do innych użytkowników?

– Oczywiście, obowiązują, tak jak wszystkich uczestników ruchu.

Dziękujemy za wyjaśnienia.