Trwa okres przygotowań do Wielkanocy. W kościołach to czas modlitwy i dodatkowych mszy. Wierni uczestniczą m.in. w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Teraz we mszy nie będzie mogło wziąć udział więcej niż 50 osób. Większość zapewne skorzysta z dyspensy. Dotyczy ona osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji oraz dzieci i młodzieży szkolnej, ich opiekunów i tych, którzy czują obawę przed zakażeniem.

Dyspensa obowiązuje do 29 marca. Udzielił jej arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Ksiądz arcybiskup zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne oraz internetowe oraz zawiesza odprawianie w kościołach archidiecezji łódzkiej nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali – czytamy na stronie kurii.

Co oznacza dyspensa?

W szczególnych przypadkach jest to zwolnienie z obowiązujących przepisów prawa kościelnego. Oznacza to, że nieuczestniczenie w niedzielnej mszy świętej nie będzie grzechem.

Kościół wprowadził podczas nabożeństw także inne zasady bezpieczeństwa. Nie można podawać sobie ręki podczas przekazywania znaku pokoju, przy wejściu nie ma wody święconej.