Ich projekty zachwycają nie tylko jurorów. Tygodnik Newsweek poświęcił im kilka stron w kwietniu, a miesięcznik Dom&Wnętrze napisze o nich w lipcu i wrześniu.
25-letni Jędrzej Lewandowski i 33-letni Łukasz Skirzyński prowadzą firmę Formodesign przy ulicy Zielonej w Pabianicach. To tutaj powstał projekt Domu na wodzie. Rezydencja, która ma dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni, została zaprojektowana na morzu, w okolicach greckich wysp.
W wewnętrznym ogrodzie rośnie drzewo. Na parterze są trzy sypialnie, a na piętrze gigantyczny salon, częściowo zatopiony w płytkim basenie.
- Można do tego domu tylko dopłynąć. Cumuje się na platformie, z której schodami wchodzi się do części mieszkalnej – wyjaśnia Jędrzej.
Za ten projekt dostali prestiżową nagrodę „20+10+X”. Znaleźli się wśród 72 nagrodzonych prac z całego świata, między innymi w towarzystwie taki sław architektury jak Norman Foster, Odile Decq i Legoretta.
- Konkurs „20+10+X” jest organizowany przez internetową społeczność architektoniczną World Architecture Community – wyjaśniają. - To dla nas wielki zaszczyt znaleźć się w takim towarzystwie.
Lewandowski i Skirzyński zdobyli ją w ciągu ostatniego półrocza dwa razy. Za drugim razem zostali nagrodzeni za projekt łącznika Wydziału Budownictwa z Wydziałem Architektury Politechniki Łódzkiej.
- Teraz politechnika stara się o pieniądze unijne na jego realizację. Założeniem było połączenie istniejących budynków wydziałów i stworzenie nowej przestrzeni, w której są sale wykładowe, miejsce na spotkania studentów i przestrzenie wystawowe – wylicza Łukasz. - Charakterystycznym elementem jest przeszklony dwupoziomowy łącznik.

Zdobyli w tym roku zlecenie na zaprojektowanie głównej siedziby firmy Velux w Warszawie. Musieli na 600 m kw. w biurowcu urządzić wygodne i nowoczesne biura dla pracowników. Udało się.
Młodzi architekci mają też na koncie przetargowy projekt koncepcyjny lodowiska i hali sportowej na terenie planowanego w Łodzi Wodnego Raju. Zrobili też koncepcję modernizacji i rozbudowy Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej. Ich projekt nowego Centrum Papieskiego w Łodzi zdobył w konkursie Opal Property Developments drugą nagrodę.
- Nie mniej cieszymy się też z tego, że niebawem przy ulicy Partyzanckiej stanie zaprojektowany przez nas nowoczesny budynek siedziby firmy Toma – dodaje Łukasz.
Kto chce zobaczyć co potrafią, musi wybrać się do Aleksandrowa. To oni zaprojektowali między innymi siedziby firm: Matris, Juran, Gumex, Nowatex, Elastic.
- Ale jesteśmy też współautorami projektu skateparków na Stawach Jana w Łodzi, na których już jeżdżą młodzi ludzie – wylicza Jędrzej.
W zeszłym roku wygrali konkurs na projekt łazienki hotelowej Cersanitech. Zaprojektowali ją surową i elegancką w bardzo modnych ostatnio loftach.
- Ale projektujemy też domy indywidualne, które są budowane w Pabianicach, Ksawerowie, Aleksandrowie Łódzkim – wylicza Łukasz. - Może są nieco inne, ale na pewno przemyślane, logiczne i szczegółowo dopracowane.