Budowa dróg rowerowych w mieście idzie etapami. Kawałek po kawałku rowerzyści dostają kolejne odcinki do użytkowania. Następne zmiany przed nami, mimo że nie wszyscy jeszcze zdążyli się przyzwyczaić do zmienionej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic „Grota” Roweckiego i Bugaj. Świadczy o tym choćby zamieszanie ze strzałką na sygnalizatorze, którą w maju tego roku policja nakazała Starostwu zakryć lub zdjąć (pisaliśmy o tym TUTAJ). Miała być wyłączona, a mimo to nadal wprowadza w błąd kierowców. Choć może się jednak za chwilę okazać, że na nowo będzie przydatna. Bo istniejąca z nią w sprzeczności śluza będzie już niepotrzebna. Jak to możliwe?

Starostwo powiatowe ogłosiło przetarg na wykonanie kolejnego odcinka ścieżki rowerowej. Ten ma prowadzić do Bulwarów. Zakres prac obejmuje m.in. przebudowę istniejącego ciągu pieszego na długości 118 m, za skrzyżowaniem z ul. Bugaj w kierunku ul. Kilińskiego (poszerzenie z 2,5 m do 3 m) oraz budowę ścieżki rowerowej na długości 91 m (szer. 2 m o nawierzchni bitumicznej na długości). Do tego zostaną wykonane przejazdy dla rowerów, w tym także przy przejściu dla pieszych, za śluzą rowerową.

 

Oznacza to, że rowerzysta chcący przejechać na drugą stronę ulicy, choćby po to, by dalej kontynuować jazdę ulicą Bugaj już jezdnią, nie będzie musiał zsiadać z roweru. Istnienie śluzy rowerowej wówczas straci sens.

Ten projekt wprowadza zmiany w obecnym układzie, ale może okazać się znacznie bezpieczniejszy i mniej problematyczny zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jeszcze w tym roku uda nam się zbudować kolejny odcinek drogi rowerowej – mówi Arkadiusz Jaksa, radny powiatowy. - Bo docelowo chcemy doprowadzić ją do ulicy Kilińskiego, gdzie połączy się ze ścieżką, którą wybuduje Urząd Marszałkowski (o przebudowie Kilińskiego przeczytasz TUTAJ).

Jednak zanim to doskonałe połączenie dróg rowerowych dojdzie do skutku, kierowcy i rowerzyści muszą uważać. Póki co, ścieżka rowerowa będzie kończyła się przy Bulwarach. Zatem rowerzyści planujący kontynuować jazdę prosto, będą musieli zjechać na jezdnię. Tu, gdzie będzie się kończyć droga rowerowa, wymalowane będzie przejście dla pieszych. Obniżony krawężnik w tym miejscu, jak i przy przejazdach dla rowerów, ma ułatwić cyklistom zjazd.

Termin składania ofert wykonawców upływa 26 września o godz. 12.00.