Dziś (31 marca) rano zmarł prof. dr hab. Jan Berner. Miał 88 lat.

Był wybitnym lekarzem, chirurgiem-onkologiem, rektorem Akademii Medycznej w Łodzi.

W latach 2002-2006 Jan Berner piastował urząd prezydenta Pabianic. Był też honorowym obywatelem naszego miasta.

Prezesował pabianickiej organizacji Światowego Zwiazku Żołnierzy AK.

***

Profesor zwyczajny doktor habilitowany medycyny Jan Berner był także dziekanem na Akademii Medycznej w Łodzi i kierownikiem Katedry Onkologii Kliniki Chirurgii Onkologicznej AM. W 1997 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Claude Bernard’a w Lyonie. Rok później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma Odznakę Honorową Polskiego Związku Motorowego. W 1990 r. dostał tytuł Pabianiczanina Roku. Od Papieża Jana Pawła II przyjął medal Pro Ecclesia et Pontifica. Został odznaczony Krzyżem Związku “Wolność i Niezawisłość” i medalem Internacional Who’s Who of Professionals. Opublikował 200 prac naukowych z zakresu chirurgii i onkologii. Wyspecjalizował 40 chirurgów i wypromował 13 doktorów medycyny.

Przez dwa lata (1988-1990) profesor Berner pracował na państwowym kontrakcie w Libii. Był szefem polskiego zespołu medycznego w czterech arabskich szpitalach: w Zawii, Sabracie, Surmanie i Zahrze.

Na emeryturę przeszedł w 2002 roku. Pociągała go polityka. W drugiej turze wyborów samorządowych (2002) Berner sięgnął po urząd prezydenta Pabianic, kandydując z list lokalnego komitetu prawicy. Po czteroletniej, mało owocnej kadencji, nie ubiegał się o reelekcję. Bez powodzenia walczył o mandat do sejmiku, z listy partii Prawo i Sprawiedliwość.

„Gdyby dziś zadano mi pytanie, kim chciałbym zostać, gdybym miał drugą szansę, odpowiedź byłaby tylko jedna: chirurgiem” – zwierzył się w autobiografii.