Bon turystyczny dostanie każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dzieci niepełnosprawne otrzymają dodatkowo 500 złotych. W tym przypadku trzeba będzie na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych pieniędzy.

Gotówki jednak „do ręki” nie dostaniemy. Bon będzie miał formę kodu elektronicznego wygenerowanego przez ZUS, który rodzice dostaną mailem lub smsem.

- Obsługa bonu będzie odbywać się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby skorzystać z bonu wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Będzie go można aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i nr telefonu komórkowego).

Konto na PUE można założyć samodzielnie i bez wychodzenia z domu. Zrobimy to za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub elektronicznego podpisu kwalifikowanego.

- Instrukcję zakładania konta na PUE znajdziemy na stronie zus.pl. Można też założyć konto na PUE osobiście w placówce ZUS. Pamiętajmy, by w tym celu zabrać ze sobą dowód osobisty - dodaje rzeczniczka.

Za co zapłacimy bonem?

Skorzystamy z niego przy opłacaniu obozu lub kolonii, pobytu w hotelu, pensjonacie, ośrodku wczasowym czy gospodarstwie agroturystycznym na terenie Polski. Jest jednak warunek: dany przedsiębiorca turystyczny (lub organizacja użytku publicznego) musi być zarejestrowany w systemie. Baza tych instytucji jest w trakcie realizacji. Tworzy ją Polska Organizacja Turystyczna (po zakończeniu prac, lista pojawi się na jej stronie internetowej).

Jak płacić bonem?

Płacąc za usługę trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS-em. Dany bon będzie przypisany do jednej rodziny, więc interesu na nim nie zrobimy. Nie da rady też wymienić go na gotówkę. Nie musimy wykorzystać go w całości od razu. Można będzie płacić nim aż do wyczerpania środków.

Kiedy skorzystamy?

Na to musimy na razie poczekać.

- Będziemy informować o uruchomieniu programu. Obecnie ZUS intensywnie pracuje nad wdrożeniem przedsięwzięcia. Zakończenie prac jest planowane na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku – wyjaśnia Kiełczyńska.

Bon będzie ważny do końca marca 2022 r.