Wycieńczonego czarnego bociana z rowu wyciągnęli strażacy. Okryli go kocem i zawieźli do lecznicy.

Zobacz: Czarny bocian wypadł z gniazda. Strażacy pojechali na ratunek

Tam zaopiekował się nim powiatowy lekarz weterynarii. Hajstra to bardzo rzadki gatunek ptaka, który jest pod ścisłą ochroną. Dlatego też wymagał innego rodzaju opieki, niż zwierzęta domowe czy hodowlane.

– Następnego dnia, z samego rana odwieźliśmy bociana do ośrodka rehabilitacyjnego takich dzikich zwierząt. Z tego co wiem, nasz bocian czarny ma się już znacznie lepiej – mówi Andrzej Śmiechowicz.

Słowa weterynarza potwierdzają w Leśnej Osadzie Edukacyjnej i Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kole.

– Bocian ma się bardzo dobrze. Jest karmiony, bo dłuższy czas prawdopodobnie nic nie jadł. Odzyskuje siły i jest szczęśliwy – wyjaśnia Paweł Kowalski.

Jak się okazuje, to młody okaz. Może mieć około 2 miesięcy. W jaki sposób ptak znalazł się w rowie?

– Zdarza się, że bociany wyskakują, gdy do gniazd dobierają się na przykład kuny czy jastrzębie. Brak doświadczenia w lataniu powoduje takie wypadki. Mam właśnie tu drugiego bociana czarnego, który został ranny w starciu z takim drapieżnikiem – dodaje.

Nasz bociek nie jest ranny. Nic nie wskazuje, żeby miał zwichnięte skrzydła, bo składa je oba. Jednak nadal jest pod obserwacją. Gdy tylko opiekunowie upewnią się, że wszystko jest w porządku, rozpocznie się proces jego wychowania.

– Będzie uczył się łowić ryby w stawie. Jeśli będzie sobie radził, to jest szansa, że na początku września go wypuścimy – mówi gospodarz.

Paweł Kowalski ma doświadczenie, bo w ubiegłym roku wypuścił na wolność już dwa czarne bociany. Poza tym pod jego opieką jest znacznie więcej gatunków zwierząt, także rzadkich.

To nie jedyne dobre wiadomości. Leśnika cieszy to, że mimo tego, że gatunek bociana czarnego jest skrupulatnie liczony i znakowany, to nasz bociek nie był zaobrączkowany.

– Oznacza to, ze populacja się zwiększa. Jeszcze lata temu bym nie pomyślał, że będę miał okazję ujrzeć tak rzadkie gatunki – mówi z dumą gospodarz Leśnej Osady.