Według informacji przesłanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, załamanie pogody może do nas dotrzeć dziś około godziny 15.00. Alert obowiązuje do północy.

Prognozy przewidują gwałtowne burze, którym miejscami może towarzyszyć ulewny deszcz oraz porywisty wiatr – do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Miejscami może sypnąć gradem. Synoptycy ostrzegają również przed trąbami powietrznymi. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk atmosferycznych wynosi 80%.

W związku z tym warto zachować szczególną ostrożność. Jak się zachować?

Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób. Uderzenie pioruna może doprowadzić do pożaru, uszkodzenia konstrukcji budynku, przepalenia instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki - wszystkiego, co jest włączone do instalacji.

Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
W domu:

Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
Nie opuszczajmy domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Chwilowe uspokojenie się nawałnicy nie oznaczają bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości to:
nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
Wyjdźmy natychmiast z wody.
Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:
pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.