W czwartek szef firmy Daikin na Europę Masatsugu Minaka i Waldemar Buda - minister Rozwoju i Technologii podpisali porozumienie dotyczące zakupu terenu pod budowę fabryki.

Japończycy do lipca 2024 w strefie ekonomicznej zainwestują ponad 300 mln euro i wybudują fabrykę pomp ciepła i klimatyzacji. Firma w Ksawerowie będzie pierwszą w Polsce i dołączy do istniejących już w Europie przedsiębiorstw Daikin w Belgii, Czechach i Niemczech.

Powstanie po sąsiedzku z Miele - fabryką sprzętu AGD i Nippon Seiki - produkujący analogowe i cyfrowe wskaźniki do samochodów i motocykli.

– Ktoś kiedyś powiedział, że w Polsce będzie druga Japonia - mówił obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki. – To niemożliwe, bo Japonia jest tylko jedna. Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestorów z całego świata. I mamy dzisiaj kolejny dowód, że taka będzie. Dzięki inwestycji firmy Daikin powstanie co najmniej 1,5 tysiąca miejsc pracy, powstanie tutaj, w Ksawerowie pod Łodzią. Polska jako specjalna strefa ekonomiczna staje się faktem.

- Polska jest dobrym do miejscem inwestowania - dodał minister Waldemar Buda. – Prowadziliśmy intensywne rozmowy ze stroną japońską, również podczas mojej czerwcowej wizyty w Japonii , i mamy teraz tego efekty.

Daikin w Ksawerowie to będzie największa inwestycja w Łódzkiem. Inwestycja innowacyjna z dobrymi miejscami do pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach.

– Decyzja o uruchomieniu całkowicie nowego zakładu w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie - mówił Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europa. – Do 2025 roku zatrudnienie w naszej fabryce znajdzie 1000 osób.

Powstaje nowa fabryka w Ksawerowie. To firma Daikin

Daikin Industries to japoński koncern z siedzibą w Osace (powstały w 1924 roku), zajmujący się głównie produkcją klimatyzatorów. Ma swoje fabryki w Europie, Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie.