- W lipcu informowałem, że w ciągu 4 lat projektu in vitro w powiecie pabianickim urodziło się 13 chłopców i 17 dziewczynek. Dziś dowiedziałem się, że na świat przyszło kolejnych dwoje – ujawnił w ostatni czwartek Krzysztof Habura, starosta pabianicki.- Kilkanaście kolejnych par spodziewa się dziecka.

Pięcioletni projekt w sumie będzie kosztował Starostwo 750.000 zł, a skorzysta z niego 125 par.

Dotacja na leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniła się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się 32 dzieci. A to jeszcze nie koniec. Zarząd powiatu prawdopodobnie przedstawi radnym powiatowym w 2023 roku kolejny projekt na dofinansowanie leczenia niepłodności tą metodą.

Do tej pory w powiatowym programie znalazło się 100 par. Uczestnikom projektu przysługuje możliwość dofinansowania do 3 prób zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, każde w wysokości do 5.000 zł, jednak nie więcej niż 80% kosztów całej procedury biotechnologicznej.

Program dofinansowania in vitro dla mieszkańców powiatu pabianickiego jest realizowany przez klinikę Gameta Łódź. Kolejne pary marzące o dziecku mogą zgłaszać się o dofinansowanie już na początku 2023 roku. Muszą spełnić między innymi kryteria: wiek kobiety 20-40 lat, pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim, w dniu kwalifikacji do programu mieszkają w powiecie pabianickim.

Kwalifikacje są zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, aktualną wiedzą medyczną i przepisami ustawy o leczeniu niepłodności.