Zgodnie ze schematem żywienia rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć, gdy ukończy ono 17. tydzień życia. Na liście przykładowych pokarmów znajdują się nie tylko gotowane oraz zmiksowane warzywa i owoce, ale również kaszki oraz kleiki. Mogą to być kaszki zbożowe – bezglutenowe oraz glutenowe. Te drugie należy jednak wprowadzać stopniowo i w małych ilościach. 

Jaką kaszkę wybrać?

Kaszki dla niemowląt to produkty szczególnie cenione w codziennym menu dziecka – ze względu na walory odżywcze i zawartość ważnych witamin i składników mineralnych. Są także źródłem węglowodanów, dzięki czemu stanowią doskonały zastrzyk energii na początek dnia. 

  • Kaszka kukurydziana

To jeden z najpopularniejszych wyborów rodziców rozpoczynających rozszerzanie diety swoich pociech. Kaszka kukurydziana jest lekkostrawna, dlatego nie obciąża wrażliwego układu pokarmowego malucha, nie wywołuje też odczynów alergicznych. Nie zawiera glutenu.

  • Kaszka manna

Rodzice niemowląt chętnie sięgają również po mannę, ponieważ – tak jak kaszka kukurydziana – jest lekkostrawna i działa łagodnie na delikatny układ pokarmowy. Należy do kasz pszennych, stanowi więc źródło glutenu.

  • Kaszka jaglana

Kaszka jaglana nazywana jest królową kasz, ze względu na swoje cenne wartości odżywcze. Ten lekkostrawny produkt świetnie sprawdzi się w pierwszych miesiącach rozszerzania diety.

  • Kaszka ryżowa

To kasza lekkostrawna i bardzo delikatna dla układu pokarmowego maluszka, która nie wywołuje odczynów alergicznych. Nie zawiera białka pszenicy – może być podawana dzieciom z potwierdzoną badaniami nietolerancją glutenu. Często jako pierwsza jest wprowadzana do diety niemowlęcia.  

Kaszki glutenowe – dobry wybór?

Gluten od dawna budzi wśród rodziców wiele kontrowersji. Niektórzy z nich celowo opóźniają podawanie go niemowlakom (robią to dopiero po 12. miesiącu życia), aby zmniejszyć w ten sposób ryzyko wystąpienia w przyszłości jego nietolerancji.

Nie istnieje jednak żadne medyczne uzasadnienie takiego postępowania, a zgodnie z obowiązującym schematem żywienia gluten (np. w postaci kaszek) można wprowadzać już po 4. miesiącu. Ważne, by produkty zawierające te specyficzne białka zacząć podawać nie później niż do 12. miesiąca życia malucha.

O tym warto pamiętać

Jeżeli decydujesz się na gotowe kaszki dla niemowląt, pamiętaj, by wybierać te oznaczone odpowiednią kategorią wiekową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że karmisz swoje dziecko zgodnie z obowiązującym schematem żywienia oraz że są one odpowiedniej jakości.