Reprezentacja Zespołu Szkół nr. 1 wzięła udział w finałach Ogólnopolskiego E-sportowego Turnieju Świątecznego. Uczniowie "mechanika" zmierzyli się wirtualnie z przeciwnikami grając w FIFA20 i Counter Strike: Global Offensive.  Finaliści zostali wyłonieni w grudniu drogą eliminacji. Organizatorem zawodów był Zespół Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Finał odbył się w Bielsku Białej, w e-sportowej szkole.

„Mechanik” reprezentowali:

FIFA20

Kacper Bartosik

Maciej Młodziejewski

Adam Szecel

Patryk Frydrych

CS:GO

Kacper Kędziak

Zawody wygrywali ci, którzy okazali się najlepsi grając na konsolach Xbox i Play Station 4. W całym turniej FIFA20 na PS4 najwyżej zaszedł Maciej Młodziejewski. Po zaciętym boju zajął 4. miejsce.  

Kacper Kędziak uplasował się także na 4. pozycji w CS:GO, grze militarno- taktycznej.

Od września nowy, ciekawy kierunek w "mechaniku"

Powstaje klasa e-sportowa. W trakcie przygotowań jest nowocześnie wyposażona pracownia, w której uczniowie będą szkolić się min. w montażu, uruchamiania, konserwacji programowania urządzeń i systemów mechatronicznych. Będzie to szansa na zdobycie tytułu technika mechatronika.

Kim jest mechatronik? Organizuje turnieje e-sportowe, ustawi sieć i komentuje zawody. Z łatwością posługuje się językami programowania- zaprogramuje nawet robota. 

E-sport jest formą rywalizacji, w której zawodnicy konkurują między sobą grając w gry komputerowe rekreacyjnie lub podczas turniejów.