Była to niezwykła lekcja historii Polski i jej ponad 100-letniej drogi do odzyskania niepodległości. Dzieci miały też okazję przypomnieć sobie zarówno symbole narodowe, jak i symbole naszego województwa i miasta. Na zakończenie zajęć wykonały piękne kotyliony w formie biało-czerwonych kokardek z godłem Polski.

Lekcja w muzeum to nie jedyny element świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przedszkolaki wraz z rodzicami licznie wzięły udział w zorganizowanym w przedszkolu konkursie plastycznym „Pocztówka urodzinowa dla Biało-Czerwonej”, a zwycięską pracę wysłały do prezydenta Polski.

Wszystkie przedszkolaki, ubrane odświętnie na biało-czerwono lub galowo z przypiętym kotylionem, wzięły też udział w uroczystym apelu. Były wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej, „Życzenia dla Polski”, a o godz. 11.11 wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn, przyłączając się do bicia rekordu dla Niepodległej. Starszaki w tym dniu wraz z licealistami z I LO zaśpiewały pieśń „Legiony” i wzięły udział w quizie o Polsce.