W polskiej reprezentacji na mistrzostwa było 6 młodych zawodników, w tym finalistka „Mam talent” Julia Kucemba.

– Chcielibyśmy bardziej rozpowszechnić ten sport w Polsce i pokazać, jaką jest fajną i ciekawą zabawą dla ludzi w każdym wieku – mówi Damian Dżbik, tata Wiktora.

Z każdym rokiem na mistrzostwach w jak najszybszym układaniu kubków przybywa uczestników. W czołówce są kraje azjatyckie: Korea, Singapur i Malezja oraz Stany Zjednoczone. Za rok mistrzostwa zaplanowano właśnie w Singapurze.

Więcej o Wiktorze we wtorek w papierowym wydaniu Życia Pabianic.

Sport stacking (także speed stacking) to sport lub zabawa polegająca na układaniu specjalnych plastikowych kubków w jak najkrótszym czasie. Sport stacking można podzielić na następujące odmiany: według układanych figur: 3-3-3 – ułożenie trzech piramid, z których każda składa się z trzech kubków; 3-6-3 – ułożenie trzech piramid, gdzie dwie składają się z trzech kubków, a trzecia, środkowa – z sześciu; cykl – polega na wielokrotnym układaniu i składaniu kubków; figury należy tworzyć w następującej kolejności 3-6-3, potem 6-6, następnie 1-10-1, a na końcu złożyć kubki, jak byśmy mieli za chwilę ułożyć 3-6-3. Kubki można też układać według ilości układających: indywidualnie, dwuosobowo i czteroosobowo.

Główne zasady gry: piramidy z kubków mogą być układane od lewej do prawej lub od prawej do lewej, ale muszą zostać złożone w takiej samej kolejności, jak były rozkładane. Nie można układać dwóch piramid naraz, aczkolwiek po ułożeniu dozwolone jest składanie kilku piramid jednocześnie.