Uczniowie podstawówek na zakończenie piszą egzamin złożony z dwóch części. Pierwsza to język polski i matematyka, a druga to język obcy. W Pabianicach wszyscy wybrali angielski. Szóstoklasiści z "dziewiątki" zdobyli średnio 71,7 proc. z części pierwszej. Zdecydowanie najlepiej poszedł im język polski. Tuż za nimi uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 17, zdobywając średnio 69,1. Dalej jest „ósemka”, która w ubiegłym roku triumfowała.

Język angielski najlepiej napisali uczniowie z SP 17. Zdobyli średnio 87,3%. Za nimi jest Szkoła Podstawowa nr 13, która ma średnią 87 proc. Trzecie miejsce należy do „czternastki”, której uczniowie zdobyli średnio 85,6 proc.

Najsłabiej w tym roku wypadła Szkoła Podstawowa nr 3. Tutaj egzamin pisało aż 121 uczniów. Z pierwszej części uczniowie mają  64,8 proc. Dużo lepiej jest z angielskim. Tu średnia wychodzi 83,1 proc. Najsłabiej poszło w "ósemce", gdzie uczniowie zdobyli 67,4 proc. Dobrze egzamin szóstkoklasisty wypadła w szkołach podstawowych w gminach: Dobroń, Pabianice, Dłutów, Ksawerów i Lutomiersk angielski napisano w granicach 80 procent. Najlepsza jest podstawówka w Mogilnie Dużym (87,5 proc). Pierwsza część egzaminu najlepiej poszła w Szkole Podstawowej w Kazimierzu (78 proc).

Najwięcej uczniów zdawało egzamin w SP 3 - 121. Najmniej było ich w SP 8 – 30. W powiecie najmniej uczniów pisało w Szkole Podstawowej w Petrykozach - 7. W ubiegłym roku najsłabiej poszło w SP 13. Tym razem szkoła wypadła lepiej.