Ale z niego nie skorzysta. Zdolna pabianiczanka ma inne plany.

– Chcę studiować prawo na Uniwersytecie Łódzkim – zdradza.

Uczennica w odstępie dwóch tygodni zaliczyła dwa bardzo trudne „sprawdziany” – IV Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Społeczeństwie oraz Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Przygotowania do obu kosztowały ją to bardzo dużo wysiłku.

– Do przeczytania miałam kilkadziesiąt książek, z których największa liczyła ok. 1500 stron – opowiada. – Uczyłam się w każdej wolnej chwili, a 2 tygodnie przed olimpiadami nie chodziłam do szkoły.

– Do konkursów Ania przygotowywała się głównie sama – wyjaśnia Barbara Mrowicka, nauczycielka historii i WOS-u. –  Sukces zawdzięcza własnej ogromnej pracy, ponieważ ten rodzaj konkursów wymaga opanowania niesamowitej ilości faktów. Jak zawsze uczeń, który zaszedł tak daleko, przerósł mistrza.

Ania uczęszczała na koło przygotowań dla maturzystów. Zagadnień, jakie musiała przyswoić do konkursu, było mnóstwo. A i tak nie dało się zapamiętać wszystkiego, bo w testach padały bardzo szczegółowe pytania. Przykład? Podaj imiona córek Putina. Podaj nazwę firmy Petro Poroshenki.

– Do tych dwóch olimpiad uczyłam się od lipca ubiegłego roku – wspomina. – Ale historia i socjologia to moje pasje już od gimnazjum.

Opłacało się. Ania dostała na semestr szóstkę z WOS-u oraz imienne zaproszenie na Wydział Historyczno-Socjologiczny uniwersytetu białostockiego (jedna z olimpiad odbywała się właśnie w Białymstoku). Nie wykorzysta tego zaproszenia. Wybiera się do Łodzi na prawo.

Teraz przyszłoroczna maturzystka odpoczywa i… poprawia oceny, by uzyskać średnią na świadectwo z czerwonym paskiem. W wolnych chwilach udziela się jako wolontariusza PCK, do którego należy już od 3 lat.

– Przez to, że pomagam, mam poczucie, że robię coś dobrego – mówi o swojej działalności w PCK. – Umiem też udzielić pierwszej pomocy.

Zdolna uczennica jest też redaktor naczelną gazetki szkolnej.

Za rok Ania planuje jeszcze raz wystartować w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Jeśli zostanie finalistką tego konkursu, nie będzie musiała zdawać na maturze WOS-u.

Życzymy powodzenia!