Było to 26. Spotkanie z Piosenką Żeglarską. Imprezę tradycyjnie zorganizował Pabianicki Klub Sportów Wodnych. Powitał wszystkich Krzysztof Grzegorek, prezes PKSW. Oficjalnego otwarcia dokonała Aleksandra Jarmakowska, wiceprezydent Pabianic. Odczytała odezwę, zgodnie z którą w ten żeglarski wieczór nasze miasto stało się miastem portowym. Przeczytała również:

„Wszystkich mieszkańców do przestrzegania praw morskich zobowiązuję, tym samym do udziału w zabawach namawiam, a pieśni morza miasta rozbrzmiewać mają. Ktokolwiek by w naszym mieście nieposłuszeństwo okazał i praw morskich przestrzegać nie chciał, ma być pochwycony przez Straż Miejską i na rynku głównym publicznie szczurem lądowym nazwany...”.

Żeglarzy ani gości nie trzeba było długo namawiać. Już przy pierwszym numerze grupy Własny Port ruszyli do tańca. Gdy zabrzmiała najbardziej znana szanta, „Keja”, śpiewali wszyscy, tańczyła większość. Momentami było również melancholijnie. Żeglarze tańczyli przytulańca w rytm szanty „Biała sukienka”.

Były też nieznane utwory, ale przy wszystkich zabawa na całego. W przerwie rozlosowano płyty zespołu.

Impreza odbyła się w restauracji „Jubilatka”. Żeglarze dostali obiad i lody.

Na koncercie bawiły się całe rodziny. Przyszli z kilkuletnimi dziećmi.

- Razem pływamy. Dzieciaki od najmłodszych lat znają ten klimat. Trudno w to uwierzyć, ale te maluchy potrafią już zaśpiewać niektóre z szant – opowiadali żeglarze.

Pabianicki Klub Sportów Wodnych zaprosił na koncert uczniów z pabianickich szkół podstawowych: nr 2, nr 15 i nr 16 oraz z Zespołu Szkół nr 5.

Wcześniej na koncertach występowały m.in. Cztery Refy i EKT Gdynia. Własny Port pojawił się w Pabianicach pierwszy raz. To grupa z Bydgoszczy. Powstała w 2003 roku. Początkowo zespół koncertował w bydgoskich klubach jako trio, a następnie, po przyjęciu do składu akordeonisty, jako kwartet. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty. W jej skład wchodzą: Piotr Gąsiewski - gitara akustyczna, śpiew, kierownik artystyczny; Rafał Ordak - śpiew, gitara akustyczna; Rafał Chmiel - akordeon, śpiew oraz Piotr Szczepańczyk - gitara basowa.