Samo koszenie trawnika raczej nie jest niczym skomplikowanym, a mając do tego odpowiedni sprzęt - może być nawet przyjemne. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, w jaki sposób to robić, kiedy kosić i czego dodatkowo użyć, aby trawnik faktycznie był zadbany.  

Koszenie trawnika powinno być regularne 

Bardzo istotne jest to, aby nie dopuszczać do zbyt dużej wysokości trawy ani do jej kwitnienia. Po pierwsze dlatego, że bardzo wysoką trawę naprawdę ciężko się kosi. Wymaga to od nas więcej siły i może nie być już aż tak przyjemne. Po drugie, bardzo wysoka trawa po skoszeniu zazwyczaj nie wygląda tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli.  

W jaki sposób kosić przerośniętą trawę?  

Kosiarka elektryczna do trawy gotowa czeka tylko na wyjazd w teren. A jednak zapewne każdemu z nas zdarzyło się czasem spóźnić z koszeniem i nie ma w tym nic dziwnego. W takiej sytuacji dobrze jest jednak pamiętać o tym, że trawnika nie powinno się ścinać niżej niż do połowy jego wysokości. Bardzo nisko skoszony trawnik z dość dużej wielkości początkowej nie będzie się dobrze prezentował. Najlepiej więc podzielić sobie koszenie na dwie tury - najpierw skosić połowę wysokiego trawnika, odczekać kilka dni i skosić go ponownie.   

Warto pamiętać o tym, kiedy najlepiej wyjść z kosiarką  

Częstotliwość koszenia trawy zależy od intensywności jej wzrostu, pogody oraz pory dnia. Zdecydowanie najmocniej trawa przyrasta na wiosnę. Wówczas kosiarka elektryczna do trawy powinna być przez nas wykorzystywana mniej więcej raz w tygodniu. W okresie wakacyjnym, kiedy pojawia się susza i jest bardzo gorąco, a intensywność wzrostu trawy trochę osłabła, odstępy pomiędzy koszeniem trawnika mogą wynosić około 10 dni. Najlepiej jest kosić trawę rano lub też wieczorem unikając palącego słońca w okolicy południa.  

Wiele osób zastanawia się także nad tym, jaki jest najlepszy termin na pierwsze koszenie zaraz po zimie. Optymalnym czasem są okolice marca. Pamiętajmy, aby przed pierwszym koszeniem odpowiednio oczyścić trawnik po zimie. Nie zaleca się też raczej koszenia mokrej trawy. Ze względu na pochylenie trawnika pod wpływem wody opadowej jego koszenie najczęściej okazuje się potem nierówne. Dodatkowo mokra trawa bardzo oblepia samą kosiarkę i może spowodować jej zapchanie.  

Koniecznie trzeba wybrać odpowiedni sprzęt  

Aby dobrze kosić trawnik i aby faktycznie mogło nam to sprawiać przyjemność - podstawą jest sprawnie działająca kosiarka. Może one mieć napęd elektryczny, akumulatorowy lub spalinowy. Dobrze jest dopasować rodzaj kosiarki do powierzchni trawnika, który będziemy musieli regularnie kosić. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są kosiarki elektryczne, które sprawdzają się nawet w większych ogrodach. Dodatkowy kosz na trawę pozwala od razu oczyszczać trawnik, a zebrana w ten sposób trawa może zostać wykorzystana do ściółkowania rabat lub też może zasilić kompostownik.