Już w XII wieku św. Hildegarda z Bingen opracowała zasady zdrowego stylu życia, a szczególną uwagę zwracała właśnie na sposób odżywiania. Sprawdź jakie są zalecenia mniszki i jakie korzyści może przynieść stosowanie się do jej wskazań.

  1. Orkisz jest dobry na wszystko

Podstawą diety św. Hildegardy jest orkisz. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości zboże  powinno znaleźć się na talerzu podczas śniadania, obiadu i kolacji. Zdaniem mniszki orkisz wzmacnia ciało i poprawia nastrój. Co ważne, te tezy potwierdza także współczesna nauka. Orkisz zawiera bowiem duże ilości białka i wysokie stężenie fenyloalaniny oraz tryptofanu, czyli aminokwasów regulujących pracę hormonów. Co więcej, stanowi cenne źródło witamin z grupy B, a także błonnika, magnezu, cynku czy żelaza. Regularne spożywanie orkiszu może przyczynić się do poprawy krążenia, obniżenia cholesterolu, do wzmocnienia układu odpornościowego i regulacji poziomu cukru we krwi. Orkisz można spożywać w różnej postaci. Dostępne są ziarna, kasza, płatki czy mąka, z której możesz przygotować różnego rodzaju wypieki m.in. chleb. Przepis na pieczywo orkiszowe znajdziesz w tym artykule: Jak zrobić chleb na zakwasie?

  1. Owoce i warzywa to źródło cennych składników odżywczych

W codziennej diecie obok orkiszu powinny znaleźć się także warzywa i owoce. Do jadłospis warto włączyć chociażby: koper włoski, seler, cieciorkę, pietruszkę, marchew, buraki, dynię, jabłka, kasztany jadalne, pigwę, czereśnie, daktyle, gruszki czy maliny. Nie wszystkie warzywa i owoce były jednak zalecane przez świętą. Hildegarda zauważyła, że niektóre z nich nie przynoszą organizmowi żadnego pożytku, a wręcz przeciwnie, mogą wyrządzić w nim szkody. Do takich produktów należą: borówki, kiełbasy, wędzonki, por, a nawet brzoskwinie, truskawki i śliwki. Całą listę produktów, których korzystne lub negatywne działanie zostało szczegółowo opisane przez św. Hildegardę znajdziesz na stronie:https://hildegarda.edu.pl/. Według św. Hildegardy najbardziej wartościowe są kasztany jadalne i koper. Składniki odżywcze zawarte w kasztanach wspomagają pracę mózgu, wątroby i żołądka. Kasztany mają także właściwości lecznicze. Z kolei koper włoski dobrze wpływa na trawienie, redukuje nieprzyjemny zapach z ust i poprawia cerę. Zapewne niewielu osobom zdarzyło się dotychczas przyrządzać dania z dodatkiem kasztanów. Najlepiej więc znaleźć w Internecie gotowe przepisy św. Hildegardy na smaczne i zdrowe potrawy.

  1. Przyprawy i zioła to najlepszy lek

Mniszka zalecała, by do każdej potrawy dodać odrobinę przypraw, które wzbogacą nie tylko smak posiłków, lecz także zwiększą ich właściwości zdrowotne. Najbardziej wartościowymi przyprawami zdaniem św. Hildegardy są bertram i galgant. Ta pierwsza przyprawa wspomaga przyswajanie witamin i innego rodzaju substancji odżywczych, a ponadto oczyszcza organizm z toksyn. Natomiast galgant wspomaga pracę serca i jelit, korzystnie wpływa na układ krążenia, poprawia trawienie, a ponadto chroni przed zawałem i udarem. Hildegarda zalecała również picie naparów ziołowych z kopru, pokrzywy, melisy czy z szałwii.

  1. Mleko i nabiał w umiarkowanych ilościach

Orkisz oraz warzywa i owoce stanowią podstawę diety św. Hildegardy, ale nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z innych produktów spożywczych. Nabiał i mięso mogą być spożywane, ale w niewielkich ilościach. Mają stanowić raczej uzupełnienie diety, a nie jej podstawę. Nie trzeba też całkowicie rezygnować z cukru. Przepisy św. Hildegardy uwzględniały cukier trzcinowy i miód, ale oczywiście należy dodawać je w rozsądnych ilościach. Św. Hildegarda zalecała również picie kawy orkiszowej i gaszonego wina.

  1. Post oczyści organizm

Hildegarda podkreślała, że post ma duże znaczenie dla ciała. Pozwala usunąć z organizmu toksyny i wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje, a ponadto przyczynia się do ogólnej regeneracji sił fizycznych oraz duchowych. Ten drugi aspekt także jest bardzo ważny. Hildegarda wielokrotnie podkreślała bowiem, że stan ciała uzależniony jest od stanu ducha.

Zalecenia żywieniowe św. Hildegardy nie są po prostu kolejną cudowną dietą, jakich w Internecie można znaleźć dziś setki, jeśli nie tysiące. Zasady opracowane przez mistyczkę mają prowadzić nie tylko do zmiany sposobu żywienia, ale wręcz do zmiany sposobu życia. Dzięki zaleceniom świętej, zadbasz o ciało i duszę, powracając do stanu harmonii. 

dieta