Problemy z prawidłowym snem mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale czasami wystarczy korekta tylko jednego elementu, by spać lepiej. Warto zapoznać się z pięcioma podstawowymi zasadami zdrowego snu i wcielić je w życie od zaraz. To, jak śpimy, ma przecież ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. 

 

1. Dokładnie wywietrz sypialnię 

Dobry sen to sen w optymalnej temperaturze. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić nie więcej niż 20 stopni. Przegrzewając naszą sypialnię robimy błąd, ponieważ nasz organizm nie lubi spać w cieple. Już sama kołdra wystarczy, by zachować odpowiednią temperaturę ciała. Nie warto zatem dodatkowo podkręcać przed snem ogrzewania. Przed położeniem się spać dokładnie wywietrzmy naszą sypialnię - świeże powietrze znacznie ułatwi nam szybkie zaśnięcie i pomoże osiągnąć zdrowy sen. 

2. Nie jedz przed snem

To jeden z podstawowych nawyków osób, które chcą spać zdrowo. Przed spaniem jedzenie nie jest wskazane, ponieważ nasz żołądek trawi spożyty pokarm przez niemal całą noc, znacznie utrudniając nam komfortowy sen. Spróbujmy zapamiętać więc zasadę, że ostatni posiłek dnia najlepiej spożywać 4 godziny przed położeniem się, dbając o to, by był możliwie lekki. W razie późniejszego napadu głodu można jeszcze wypić szklankę wody lub słabej herbaty - to zapełni nasz żołądek, a jednocześnie nadmiernie go nie obciąży. Nie warto jednak pić wieczorem zbyt wiele, ponieważ to z kolei może spowodować konieczność udania się w nocy do toalety, a przerwa w śnie to jeden z jego największych wrogów. 

3. Śpij w zaciemnionym miejscu

Ogromny wpływ na to, jak śpimy, ma też światło w pomieszczeniu. Jasne światło przedostające się do naszych oczu znacznie utrudnia spanie. Wszystko przez to, że jesteśmy zaprogramowani przez naturę tak, aby być czujnym, gdy do naszych oczu dochodzi światło z zewnątrz. Wtedy też automatycznie reagujemy, przestawiając się na sen bardzo lekki lub całkowicie się budzimy. Najlepiej jest więc spać w całkowicie zaciemnionej sypialni. Pomocne będą rolety w ciemnych kolorach lub po prostu rolety zewnętrzne. Jeżeli nimi nie dysponujemy - spróbujmy okryć okna kocem i spać kilka nocy w całkowitej ciemności, a z pewnością poczujemy różnicę w komforcie snu.

 

Czy tabletki na bezsenność działają - recenzja Melatonin Plus.

 

4. Zasypiaj i budź się o tej samej porze

Warto wyrobić sobie nawyk zarówno chodzenia spać, jak i wstawania o dokładnej godzinie. Jeśli nie możemy usnąć, starajmy się chodzić spać jak najbardziej zmęczeni, a przed snem nie myśleć o żadnych codziennych obowiązkach. Rano najczęściej spotykanym "wspomagaczem" jest oczywiście budzik, ale jeśli się przyzwyczaimy, możemy wstawać się również bez niego. Wystarczy tylko "zaprogramować" się na pobudkę o konkretniej porze i zrobić to kilka razy pod rząd, a nasze ciało powinno przyzwyczaić się do stałej godziny, kiedy budzi się do życia.

5. Nie pij alkoholu przed snem 

Wiele osób nie może sobie odmówić przed snem drinka czy lampki wina. Niestety, dla naszego organizmu nie jest już to tak przyjemne. Po spożytym przed snem alkoholu musi on bowiem całą noc wydalać z siebie toksyny w nim zawarte. Wino, piwo czy inny alkohol tylko pozornie korzystnie wpływają na zdrowy sen. Tak naprawdę męczą nasz organizm - jakość snu jest gorsza, częściej się też budzimy, a sen przerywany to sen niezdrowy. Dodatkowo, nawet po bardzo niewielkiej dawce alkoholu wypitego wieczorem rano czujemy się zawsze gorzej, niż bez niego. Picie alkoholu przed snem to wpadanie w błędne koło, z którego powinniśmy wyjść jak najszybciej.