Tonąca w najrozmaitszych barwach roślinność ma swój urok, a pogoda pod pewnymi względami jest bardziej łaskawa niż w upalne lato. Czym innym jest jednak popołudniowy spacer po parku, a czym innym dłuższa wycieczka na łono natury. Jak się przygotować?

Dobieraj warstwy zależnie od panujących warunków, a pokonasz każde wyzwanie

Głównym problemem, jaki wiązał się z izolacją od doskwierającego nam chłodu i wilgoci, a kilka tygodni później mrozu, był zawsze fakt, że gruba odzież łatwo ulega zapoceniu. Dziś wcale nie musi to już stanowić problemu – odpowiedzią na niego jest nowoczesna, termoaktywna bielizna, ocieplacze polarowe i kurtki membranowe. Obecnie tak powszechne, że wcale nie muszą być bardzo drogie Przyjrzyjmy się im po kolei.

Głównym zadaniem bielizny jest odprowadzenie wilgoci ze skóry. Inaczej cały system nie działa. Możemy wydać wiele pieniędzy na doskonały zestaw w postaci polaru i kurtki, ale jego działanie w dużej mierze udaremni koszulka, jeśli będzie to zwykła bawełna. Pamiętajmy o tym.

Wszelkiego typu polarów mamy na rynku bardzo dużo, jednak nie każdy taki fleece oferuje odpowiednią zdolność izolacji i paroprzepuszczalności – jeśli zamierzamy wziąć coś z dolnej półki, dowiedzmy się, jak oceniają dany wyrób inni użytkownicy. W przypadku markowych rozwiązań problemów nie będzie. Ważne jest tu jednak jeszcze jedno – lepiej posiadać np. dwa cieńsze i mieć możliwość zakładania ich „na cebulkę” lub pojedynczo, stosownie do warunków, niż jeden bardzo gruby, który przydatny będzie tylko w srogą zimę. Membrany także są dziś rozmaite. Już dawno nie jest tak, że komfort zagwarantuje nam jedynie Gore-Tex, jednak w przypadku najtańszych alternatyw parametry mogą być tak słabe, że równie dobrze można kupić gumowy sztormiak. Konstrukcje również są różne, jedni preferują anatomicznie dopasowane, inni wskazują, że ich złożoność to duża ilość niepotrzebnych szwów, a więc także spora powierzchnia taśm uszczelniających, obniżających paroprzepuszczlność. Wybór należy do nas.

Odzież myśliwska Deerhunter to przykład dobrego wykorzystania udanych rozwiązań

Istnieją dziedziny, w których zapewnienie sobie komfortu na łonie natury jest szczególnie ważne, i zależeć może od niego skuteczność wykonywanych działań. Z nowoczesnych rozwiązań w odzieży od lat korzystają więc nie tylko rozmaite służby, ale także myśliwi. Do najczęściej przez nich wybieranych należy dziś odzież myśliwska Deerhunter, którą znajdziemy np. w sklepie internetowym Łowca. Jej projektanci zadbali o wszystkie niezbędne elementy ubioru, a także zastosowali wszelkie udane rozwiązania techniczne i materiały. Znajdziemy tam więc nie tylko skuteczne membrany i dobre polary, ale także różne odmiany wełny – nawet mokra zachowuje bowiem zdolność izolacji termicznej, w pewnym stopniu radzi sobie ponadto z odprowadzaniem potu, a przy tym stanowi środowisko mniej przyjazne odpowiadającym za nieprzyjemny zapach bakteriom niż np. poliester. Do tego dochodzi oczywiście odpowiednia kolorystyka, nie zdradzi nas także szelest.